Ohnivá koule se rozpadla nad jižní Kalifornií; jednalo se o vesmírné kamení, nikoliv zbytek rakety

ABC7.com
Překlad: NaSeveru.org
1.února 2020
Foto © AllSky6 Camera Operator, Bob Lunsford

 

Rozpadající se ohnivá koule přinesla večer 30.ledna poutavou podívanou lidem z jižní Kalifornie. Jasný meteor byl zachycen několika kamerami.
Mezi příspěvky na sociálních sítích se objevila videa zářících světel, která přelétla po nočním nebi.

 

 

Video od jednoho z obyvatel San Diega ukazuje záblesky fragmentovaného objektu, které postupně mizí z dohledu.

 

 

Několik lidí z jižní oblasti státu volalo do redakce ABC7, aby nahlásili pozorování pravděpodobného meteoru.

 

Komentář: Webová stránka SpaceWeather.com přinesla 31.1. tuto zprávu…

30.ledna večer kolem 22:30h místního času přelétla po nebi nad jižní Kaliforniíí úchvatná ohnivá koule. V Los Angeles a San Diegu mohly pozorovat fragmentaci objektu vysoko v atmosféře milióny lidí. Ale co to bylo? Počáteční spekulace se točily kolem rozpadajícího se pozůstatku rakety nebo satelitu. Pomalý pohyb ohnivé koule a postupná fragmentace vytvořily dojem, že se jedná o vstup objektu z oběžné dráhy do zemské atmosféry. To je ale nejspíše mylná domněnka.

 

 

Bill Cook z Meteoroid Environment Office při NASA analyzoval data z několika kamer, které ohnivou kouli zachytily. Jeho závěr je následující: objekt nepocházel ze Země. Ve skutečnosti se jednalo o malý asteroid nebo kometární úlomek ze skupiny těles patřících do rodiny Apollo / Jupiter. Objekt byl na svém orbitu kolem Slunce a narazil do Země rychlostí kolem 15,5 km/s, když se jeho dráha se protnula s naší. Pro srovnání, člověkem vyrobené satelity, které obíhají na nízkém orbitu, mají při vstupu do atmosféry rychlost obvykle kolem 7,9 km/s.

Americká meteorická společnost (AMS) obdržela 101 zpráv o pozorování tělesa.

SOTT archiv: Spectacular meteor fireball over Southern California was small asteroid or comet fragment, NOT space debris re-entry

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank