Extrémní tlaková níže poprvé v historii příčinou přerušení letů nad severním Norskem

Atle Staalesen
The Barents Observer
Překlad: NaSeveru.org
11.února 2020
Ilustrační foto: tlaková níže, Wikipedia.org

 

Extrémní tlaková níže donutila vedení letového provozu pozastavit veškerou přepravu nad severním Norskem. Letecká společnost Widerøe takové počasí za svých téměř 90 let existence nepamatuje.

Uplynulé měsíce přinesly na severním pobřeží Norska mimořádně drsné počasí. Na začátku tohoto týdne přišel další extrém. Tlak vzduchu klesl na úroveň, která nebyla pozorována několik desítek let.

Podle norského meteorologického ústavu poklesl tlak pod hodnotu 940 hP, což je úroveň, při které létání začíná být nebezpečné.

Widerøe, která zajišťuje většinu místních spojů, ponechala téměř všechny své stroje na zemi.

“Naše nejmenší letadla typu Dash 100, 200 a 300 nemohou létat při tlaku menším než 948 hP,” napsala společnost na svém facebookovém profilu.

Počasí tak zasáhlo do cestovních plánů dvou tisíců pasažérů. Až v úterý odpoledne vystoupal tlak na úroveň, která umožnila znovuzahájení provozu.

Tlaková níže vyústila rovněž ve vysoký stav vody podél norského pobřeží. V Tromsø na severu země byl stav hladiny 354cm nad normálem, informoval Meteorologický ústav.

 

 

Komentář: Je to sotva pár týdnů, přesně 20.ledna, kdy část Evropy zaznamenala jednu z nejvyšších hodnot tlaku za celou historii měření.

Sever Norska v poslední době přitahuje různé anomálie…

 

SOTT archiv: Extremely low pressure stops air traffic over northern Norway for first time ever

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank