Větrná energie v Německu na pokraji kolapsu, odpor proti ekologické zkáze od větrníků roste

P.Gosselin
NoTricksZone.com
Překlad: Reformy.cz
1.února 2020
Foto © BBC, požár větrné turbíny v Dánsku

 

Ač je německá vláda posedlá obnovitelností, aby splnila své utopické CO2 cíle rozšiřováním větrné energie, internetový týdeník FOCUS referuje, že větrná energie a její rozvoj stojí na pokraji kolapsu a že „německé klimatické cíle jsou v ohrožení.

 

Nejslabší aktivita od počátku ‚Energiewende‘, co začala v roce 2000

FOCUS cituje činitele větrného průmyslu, kteří říkají, že budování větrných parků dosáhlo největšího útlumu za 20 let. Průmyslové asociace živící se z podpory protěžované zelené energetiky vyzývají vládu, aby se do toho vložila, a umožnila zjednodušit řízení ke stavbě větrných farem a přiměla obyvatelstvo, aby je přijímalo.

 

Roste proti nim odpor

Řada spolkových zemí uvalila předpisy proti větrným parkům, aby byly daleko od obydlených oblastí. Např. v Bavorsku zavedli pravidlo 10H. Tady nesmí být větrné turbíny umístěny blíže k lidským sídlům než je desetinásobek jejich výšky, což znemožňuje, aby se spousta projektů větrníků v této jihoněmecké spolkové zemi postavila. Ten průmysl zeleného pokroku tedy tlačí na vládu, aby lidi před větrníky tolik nechránila.

Ovšem podle průzkumu FOCUS se ukazuje, že skoro dvě třetiny respondentů si nechtějí nechat zničit své životní prostředí tím, že budou mít tuto nádhernou krásnou Zelenou pokrokovou záchranu za barákem, a tak změnu předpisů k usnadnění výstavby a snížení odstupu od sídel nechtějí nebo alespoň nejsou nerozhodnuti.

 

Protesty proti větrné energii zažívají v současnosti boom

V roce 2019 centro-levicový německý Tagesspiegel referoval: „Protesty proti větrné energii zažívají v těchto dnech boom“ a podle analytiků „v současnosti proti průmyslu větrníků v Německu už bojuje asi 1000 občanských iniciativ a tyto iniciativy jsou vzájemně propojené do dobře fungující sítě.

 

V roce 2019 postaveno o 55 % turbín méně

Nedostatečná vstřícnost veřejnosti spolu s ekonomickými a technickými překážkami těchto drahých výtvorů s nízkou produktivitou funguje jako brzda stavby dalších větrných parků. FOCUS píše: „Podle průmyslové asociace Bundesverband Windenergie (BWE) a VDA Power Systém postavily v roce 2019 jen 325 nových turbín s 1078 instalovanými megawatty. To bylo o 55 procent méně, než v předchozím roce.“

 

Komentář: V procesu přechodu na obnovitelné zdroje energie je v současnosti tolik otazníků, že nezbývá nic jiného, než nadále využívat fosilní paliva a postupně zlepšovat technologie. Jejich současný stav totiž neumožňuje bezproblémový přechod na ‘čistou’ energii. Nestabilita energetické sítě napájené z obnovitelných zdrojů a nutnost vyrábět komponenty klasickým způsobem (těžba surovin) dělají ze ‘zelené’ energie zatím jen krásnou utopii, která si na realizaci bude muset počkat, pokud si máme zachovat současnou životní úroveň. U větrných turbín a solárních elektráren do hry vstupuje také faktor odolnosti vůči extrémnímu počasí, se kterým se musí počítat každý rok bez ohledu na lokalitu.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank