Starověké rytiny z jeskyně ve španělské Tarragoně vyobrazují desítky zvířecích a abstraktních symbolů – stáří ‘katalánské Altamíry’ odhadováno na 15.000 let

RT
Překlad: NaSeveru.org
8.února 2020
Foto © Generalitat de Catalunya

Starověké rytiny, jejichž stáří se odhaduje na cca 15.000 let, byly nalezeny v neobvyklém množství v jeskyni na severovýchodě španělského regionu Tarragona. Místní média objev pokřtila jako ‘katalánskou Altamíru’. Přibližně stovka vyobrazených zvířat včetně koňů, volů a vysoké zvěře, společně se záhadnými abstraktními symboly, se nachází v podzemním prostoru u vesnice L’Espluga de Francolí.

starověké rytiny, Španělsko, jeskyně
Foto © Generalitat de Catalunya

Prehistorická umělecká díla byla veřejnosti prezentována v pátek 7.února, přičemž k jejich objevu došlo po povodních v řijnu minulého roku. Rytiny jsou ve velice choulostivém stavu a archeologové varují, že i sebemenší dotek by je mohl poškodit.

Některé z vyobrazených figur podlehly časem erozi a výzkumníci se domnívají, že jeskyně mohla ve skutečnosti skrývat mnohem více obrazů, které působením přírodních sil postupně zmizely.

starověké rytiny, Španělsko, jeskyně
Foto © Generalitat de Catalunya

Vzhledem ke svému stáří kolem 15.000 let patří tyto starověké rytiny k nejstaršímu jeskynnímu umění ve Středomoří. Experti jej datují do magdalénského období mladého paleolitu (15-9.000 let př.n.l.). To by znamenalo, že jeho tvůrci byli současníky autorů uhlových kreseb a barevných maleb bizonů a dalších zvířat vyobrazených v jeskyni Altamíra.

Vědci se nyní snaží o modelování stěn jeskyně s pomocí 3D technologie, aby lépe porozuměli vyobrazeným dílům a lidem, kteří je před dávnými časy vytvořili.

Komentář: Ve znovuobjevování historie jsme stále na začátku…

SOTT archive: 15,000 year old carvings of dozens of animals and abstract symbols discovered in Spanish cave

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank