Koronavirus – analýza experta: Je to jen silné, lokalizované běžné nachlazení

Mark Puleo
AccuWeather
Překlad: NaSeveru.org
11. února 2020

 

Komentář: Všichni si už můžou dát pohov a přestat s vyšilováním…

 

koronavir
John Nicholls a jeho kolegové z University of Hong Kong

 

Jak s každým dnem roste počet obětí, strach a nejistota se dále šíří po světě jak koronavirus nadále upoutává pozornost světa. John Nicholls, profesor patologie na University of Hong Kong, však říká, že ví, kdy se virus stane neaktivním.

Minulý týden během soukromého konferenčního hovoru, který organizovala agentura CLSA, makléřská společnost se sídlem v Hongkongu, měli investiční analytici šanci položit Nichollsovi, jednomu z předních světových odborníků v této oblasti, otázky týkající se nového koronaviru. Zprávu o tomto soukromém konferenčním hovoru poprvé zveřejnily The Financial Times a v následujících dnech po tomto hovoru se na sociálních sítích a jinde na internetu objevily další podrobnosti Nichollsovy analýzy, včetně přepisu hovoru.

Podle přepisu hovoru Nicholls věří, že počasí bude klíčovým faktorem pro konec nového koronaviru. S odkazem na nákazu SARS v letech 2002 a 2003 Nicholls uvedl, že si myslí, že podobné faktory počasí také zastaví šíření nového koronaviru.

„Tři věci, které virus nemá rád: 1. Sluneční světlo, 2. Teplota a 3. Vlhkost,“ řekl Nicholls v odpovědi na otázku, kdy si myslí, že potvrzené případy vyvrcholí, jak ukázal přepis.

Sluneční světlo sníží schopnost viru růst na polovinu, takže poločas bude 2.5 minuty a ve tmě je to asi 13 až 20 [minut],” řekl Nicholls. „Sluneční světlo opravdu dobře zabíjí viry.

Také dodal, že z tohoto důvodu neočekává, že oblasti jako Austrálie, Afrika a jižní polokoule zaznamenají vysokou míru infekce, protože jsou v polovině léta.

Pokud jde o teploty, Nicholls řekl, že čím je tepleji, tím lépe pro zastavení šíření viru, podle přepisu konferenčního hovoru.

„Virus může zůstat neporušený při 4 stupních (39 stupňů Fahrenheita) nebo 10 stupních (50 F) po delší dobu,” řekl Nicholls, podle přepisu zmiňoval měření ve stupních Celsia.” Ale při 30 stupních (86 stupňů F) nastane deaktivace. A vysoká vlhkost – tu virus také nemá rád,” dodal podle přepisu hovoru.

 

Komentář: To dává smysl. Nejhorší situace je zjevně ve Wu-chanu a jeho okolí, v provincii Chu-pej, kde došlo ke VŠEM úmrtím (dvě úmrtí „mimo Čínu“ byla u lidí, kteří také pocházeli z Wu-chanu). Pravděpodobně to bude, zčásti, díky masové čínské karanténě  – první na světě, alespoň v moderní době.

 

Nicholls však také uvedl, že nepovažuje SARS nebo MERS, nový vir ze Středního východu, který se rozšířil v roce 2012, za odpovídající srovnání  s letošní nákazou. Nový koronavirus spíše nejvíce odpovídá závažnému případu nachlazení.

„Ve srovnání s SARS a MERS mluvíme o koronavíru, který má úmrtnost osm až desetkrát méně smrtící oproti SARS a MERS,“ Nicholls byl citován na konferenčním hovoru. „Správné srovnání tedy není SARS nebo MERS, ale silné nachlazení. V postatě jde o těžkou formu nachlazení.“

Dále pokračoval, že, podobně jako při běžném nachlazení, okolní prostředí nákazy hraje důležitou roli při určování přežití a šíření viru. Vzhledem k blížící se změně řočního období Nicholls řekl, že očekává že bude šíření viru omezeno během několika měsíců.

Myslím, že se vyčerpá tak za šest měsíců,“ řekl Nicholls.

Podle přepisu poté, co mu investiční analytici položili více otázek, Nicholls dále uvedl, kdy přesně očekává, že nový koronavirus ustoupí.

Prostředí je rozhodujícím faktorem. Prostředí bude nepříznivé pro růst okolo května,” řekl Nicholls. „Důkazem je se podívat na běžné nachlazení – vyskytuje se vždy v zimě. Takže přírodní prostředí nebude v Asii příznivé asi od května.”

Průměrné teploty 17. června obvykle vystoupají až na 30°C ve Wu-chanu, epicentru ohniska. Předpověď AccuWeather během příštích sedmi dnů očekává maximální teplotu 17°C a minimální -1°C.

Když mu byla položena otázka o pravděpodobnosti, že se nový koronavirus stane endemickým, Nicholls odpověděl: „Pokud to bude jako se SARS, nebude to endemické. Pravděpodobně to bude, stejně jako SARS, krátkodobá záležitost“ je uvedeno v přepisu.

Experti, s nimiž AccuWeather hovořil, nezašli tak daleko, aby spojili počasí s šířením viru.

Začátkem tohoto měsíce Andrew Pekosz, Ph.D., profesor a místopředseda katedry molekulární mikrobiologie a imunologie W. Harryho Feinstonea na Johns Hopkins University řekl AccuWeather, že chladnější počasí poskytuje příznivější podmínky pro šíření většiny respiračních virů.

„Mnoho respiračních virů se lépe přenáší při nízké teplotě a vlhkosti, ale nemáme žádné údaje o tom, jak by to mohlo ovlivnit přenášení 2019-nCoV,“ řekl Pekosz v e-mailu pro AccuWeather ze 4. února.

„Respirační koronaviry se objevují častěji v chladnějších měsících (pozdní podzim, zima). Protože nevíme, jak byl tento virus přenesen v rámci svého přirozeného hostitele, je obtížné předvídat, zda bude mít stejný vzorec chování jako lidské respirační koronaviry,”  řekl tehdy Pekosz.

Nichollsovy komentáře, i když byly soukromé, představují nejurčitější spojení s počasím, které dosud učinil zdravotní odborník.

Nicholls strávil posledních 25 let na univerzitě v Hongkongu studiem koronaviru a působil jako klíčový člen týmu, který charakterizoval SARS. Podle reportérky CNN Kristie Lu Stoutové bylo klinické výzkumné středisko Lékařské fakulty Hongkongské univerzity také první na světě, které vytvořilo v laboratoři kopii nového koronaviru, což vědcům umožnilo zásadní průlom v porozumění chování viru.

Nicméně v rozhovoru s Lu Stoutovou však Nicholls uvedl, že existuje jeden klíčový rozdíl mezi předchozími nákazami a současným rozšířením nového koronaviru. Narozdíl od předchozích verzí koronaviru je tento nový koronavirus schopný se šířit dříve, než se u pacientů projeví symptomy.

Ale i přes tuto děsivou vlastnost se Nichollsův dlouhodobý optimismus nezměnil v jiných veřejných vyjádřeních, které nedávno učinil.

„Můj dojem je takový, že to bude stejně jako u SARS, že svět bude mít asi pět měsíců velmi silné nachlazení,” řekl Nicholls minulý týden CNN.

 

Komentář: A to přizpůsobuje svůj skutečný pohled na věc v rámci globální hysterie; ve skutečnosti je to jen malá část střední Číny, která „bude mít asi pět měsíců velmi silné nachlazení“.

 

AccuWeather v úterý oslovil Nichollse s žádostí o komentář, ale stále čeká na odpověď.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně určila virus COVID-19 v úterý a podle agentury Reuters dodala, že první vakcína by mohla být k dispozici během 18 měsíců.

 

Komentář: A to – určení „data prodeje vakcíny“ – je primárním zájmem WHO pro šíření této nákazy strachu: oni hlavně zastupují nezadatelné právo velkých farmaceutických firem pro udržení stranické linie o tom, že očkování „ochraňuje lidi“ před nachlazením – zatímco  po celou dobu, z velké části, si zahrávají s viry, kterým nerozumí, právě to často způsobuje nákazy.

Nevíme, proč se Čína rozhodla kompletně politicky podpořit tuto nákazu strachem, pomocí masivního úsilí o zamezení šíření. Možná, že biolaboratoř BSL-4 ve Wu-chanu byla ve skutečnosti částečným nebo významným příčinným faktorem – konkrétně to, že odtud unikl nějaký experimentální virus pro výzkum vakcín/biologických zbraní. Když budeme předpokládat spoluvinu člověka/státu, mohla proto čínská vláda „provinile“ zareagovat kvůli přemíře opatrnosti tím, že izolovala 60 milionů lidí.

Pokud je to ale jen silné nachlazení, a to navíc v bezprostředním okolí Wu-chanu, pak si začneme pokládat otázku, zda vláda Si Ťin-pching nemá něco … strategického za lubem? Možná ale jdeme příliš daleko. Je těžké si představit, co by čínské vedení mohlo získat dobrovolným poškozením hospodářství země – a politického postavení Komunistické strany Číny  – zbytečným živením domácí a globální paniky.

Teoretičtí konspirátoři si jsou samozřejmě jisti, že existuje „skrytá strategie“ a co je tato strategie: Čína „skrývá skutečnou míru úmrtí“, protože nákaza COVID-19 je ve skutečnosti „zcela mimo kontrolu“ a „všichni zemřeme”, pokud …

No, oni nikdy nedefinují, co to „pokud“ je, ale implicitní v tanečku těchto věčných pesimistů, kteří vždy očekávající katastrofu, je to, že doporučují svému západnímu publiku, aby se zcela izolovali od veškerého styku – obchodu, kultury, všeho – s 1.5 miliardou populace planety, a že vidí čínské vedení jako lháře, kteří patologicky lžou o všem.

Američtí a britští špióni by nebyli schopni vysnít si lepší loutky.

Pokud se po tom všem, co jste se dozvěděli, cítíte, že chcete více vyšilovacích pocitů, podívejte na tento hollywoodský film:

 

blank

 

Související články:

 

SOTT archiv: Coronavirus Expert in Leaked Analysis: ‘This is Just a Severe, Localized Common Cold’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank