Známý profesor Jordan Peterson se v Rusku léčí z akutní závislosti na lécích – podle dcery málem zemřel

Lidovky.cz
10.února 2020
Titulní foto: Dr. Jordan Peterson (© Gage Skidmore, Wikimedia)

 

Jordan Peterson podstupuje v Rusku akutní odvykací léčbu kvůli své závislosti na benzodiazepinech, tedy lécích proti úzkosti. Kanadský profesor psychologie, známý díky svým kontroverzním názorům, se podle jeho dcery Mikhaily Petersonové stal extrémně závislým na lécích a v průběhu minulého roku byl několikrát blízko smrti.

„Poslední rok byl pro mou rodinu extrémně těžký. Otec bral už několik let benzodiazepin kvůli úzkosti a těžké autoimunitní reakci na jídlo. V dubnu zjistili mé matce konečné stadium rakoviny a otec začal brát vyšší dávky. V posledních měsících prožíval kvůli lékům nesnesitelné stavy, které se ještě zhoršily, když se je pokusil vysadit,” popisuje Petersonova dcera ve videu, které v pátek zveřejnila na Youtube.

Benzodiazepany se běžně používají v léčbě panické poruchy či nespavosti. Podle Petersonové ovšem způsobily u jejího otce takzvanou paradoxní reakci. To znamená, že místo tlumících účinků vyvolávaly křeče, podrážděnost a impulzivitu. Když se ale profesor pokusil léky vysadit, objevily se těžké abstinenční příznaky. Peterson trpěl akatizií, tedy stavem extrémní neklidnosti, která člověka nutí se neustále hýbat. Kvůli tomu začal mít sebevražedné sklony. „Bylo to absolutní peklo,” sdělila dcera.

 

 

Po neúspěšné léčbě v několika amerických nemocnicích musela rodina vyhledat akutní odvykací kúru, která byla dostupná pouze v Rusku. Peterson navíc trpěl těžkým zápalem plic, který se mu rozvinul při pobytech v nemocnicích. Čtyři týdny tak musel v Rusku strávit na jednotce intenzivní péče, což byla podle slov jeho dcery ta nejděsivější zkušenost v životě. „Přežil díky pomoci kompetentních a statečných lékařů. Tátův stav se nyní zlepšuje, i když jeho tělo utrpělo těžkou újmu. Už má ale zpět svůj smysl pro humor, poprvé za dlouhé měsíce se znovu usmívá,” popisuje dívka.

Na závěru videa zdůraznila, že otcova závislost není psychologická, což údajně potvrzují i lékaři. „Jsme extrémně šťastní, že je otec naživu,” uzavírá Petersonová. Jeho úplné uzdravení bude podle jejích slov trvat ještě dlouho, ale dcera psychologa slíbila, že v dalším videu už se objeví on sám.

Jordan Peterson vstoupil do obecného povědomí v roce 2016, kdy odmítl používat genderově neutrální zájmena pro transgender studenty. Kontroverzní profesor, který se zabývá sociální psychologií, se stal známým advokátem proti „politické korektnosti” a „genderové ideologii.” Jeho kniha o osobnostním rozvoji 12 pravidel pro život vyšla loni v češtině.

 

Související články:

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank