Ohnivá koule nad Malajsií a Singapurem zaznamenána na kameru – jiný jasný meteor proletěl nad stejnou oblastí o den dříve

Coconuts
Překlad: NaSeveru.org
14.února 2020

 

Ohnivá koule, vzácný astronomický jev, přelétla po nebi nad Malajsií a Singapurem. Někteří z obyvatel měli to štěstí, že událost pozorovali a jednomu ze svědků se událost podařilo natočit.

Na internetu se vzápětí objevil záznam z palubní kamery od YouTube uživatele jménem Violet Crystal, který k tomu poznamenal, že jasný meteor zazářil na obloze v Johor Bahru kolem 5. hodiny ráno.

Ten samý klip byl poté přeposlán na facebookovou stránku All Singapore Stuff, kde získal přes 100.000 shlédnutí a objevilo se pod ním mnoho komentářů od dalších lidí žijících v Singapuru, kteří událost také pozorovali, mimo jiné ze čtvrtí Loyang, Bartley a Hougang.

 

 

“Tak tohle jsem viděl v Bartley dnes ráno,” napsal Sky Tai do komentáře.

“Viděl jsem to v Loyangu v pět ráno. Myslel jsem si, na probíhá útok na Singapur! Zaplaťpánbu že jsem neměl halucinace,” připojil se Izzat Asyraf Nahrawi.

Claudia Jiang také napsala, že ohnivou kouli viděla, údajně kolem 6:40h… “Viděla jsem to v úterý taky! Letělo to směrem k East Coast.”

Další uživatelé se připojili s tím, že viděli něco podobného o den dříve, v úterý 11.února.

Mezinárodní meteorická organizace (International Meteor Organization, IMO) obdržela 4 zprávy o pozorování středečního meteoru.

 

Komentář: Čas ve videu ukazuje 12.února, 5:00h, přičemž skutečně došlo ke dvěma odlišným událostem, kdy první, k níž se žádné video doposud neobjevilo, proběhla 11.února v 6:40h, což ukazuje také databáze IMO…

Ohnivá koule, 2 události, Malajsie, Singapur
Snímek z databáze IMO.

 

V atmosféře vzplane každý den mnoho meteorů, ale většina z nich shoří ještě před dopadem na zem. Podobné události zaznamenali tento týden pozorovatelé také v Itálii, Velké Británii, Kanadě a ve Spojených státech.

Podle amatérského singapurského sdružení Astronomy.SG Group nebyla tato ohnivá koule zaznamenána Evropskou kosmickou agenturou ani v NASA, takže nelze s jistotou určit její původ. Domnívají se, že se jednalo o kosmický objekt, který shořel v atmosféře.

 

Komentář: Rovněž v úterý 11.2. ráno o kus dál v Indii média psala o meteorickém roji – prakticky ve stejném čase … Meteorit dopadl na průmyslovou zónu Itarana v indickém Alwaru

 

SOTT archiv: Meteor fireball seen over Malaysia and Singapore

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank