3 jasné ohnivé koule nad Andalúzií během 5 dnů – dříve vzácná pozorování jsou dnes naprosto běžná

Elisabeth Sundolf
Euro Weekly
Překlad: NaSeveru.org
22.února 2020

 

Dvě velké ohnivé koule přelétly po nebi během noci 18. a 19.února nad provinciemi španělské Andalúzie, Almérií, Grenadou a Sevillou. Informace ze stanic Calar Alto (CAHA) hovoří o pozorování prvního hořícího objektu v časných ranních hodinách 18.2. ze stanice v Almérii s tím, že kvůli špatným podmínkám (zatažené nebe) nebylo možné určit přesnou trajektorii ani získat více dat.

Druhá ohnivá koule byla zaznamenána stejnou stanicí a také observatořemi v Sierra Nevadě a Seville 19.2.

 

Po analýze záznamu dat druhého meteoru došel profesor José Maria Madiedo z Astrofyzikálního ústavu v Andalúzii (IAACSIC) k závěru, že tento objekt byl původně součástí mnohem většího asteroidu. Do atmosféry vstoupil rychlostí 126.000 km/h. Vzplanul ve výšce 99 kilometrů nad Středozemním mořem a padal jihozápadním směrem od pobřeží Almérie, načež shořel přibližně 31 kilometrů nad mořem.

 

Komentář: O tři dny později, 23.února v 0:22h místního času prolétla nad jižním Španělskem další ohnivá koule. Velký počet očitých svědků hlásil pozorování krásného, jasného meteoru. Ten pocházel z úlomku asteroidu, který podle informací YouTube kanálu Meteors vstoupil do atmosféry rychlostí 43.000 km/h, vzplanul ve výšce kolem 70 kilometrů nad Almérií (Andalúzie) a shořel přibližně 29 kilometrů nad Středozemním mořem…

 

 

Meteorická síť pro jihozápadní Evropu (Southwestern Europe Meteor Network –  SWEMN) zaznamenává v rámci projektu SMART tyto meteorologické jevy v posledních letech velmi často, téměř každý den, a o výrazné meteory není nouze. Níže se můžete podívat na další únorové události…

 

 

 

…a připomenout můžeme ohnivou kouli z 29.ledna, o které jsme psali v článku Obrovský meteor zazářil na španělskou Andalúzií. Žijeme v zajímavých časech.

 

SOTT archiv:

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank