Sebastian Kurz: Erdogan vede útok na Řecko, tlačí se sem migranti, ne uprchlíci

Echo24.cz
6.března 2020
Foto: Migranti vrhají předměty na řeckou policii
z turecké strany hranice © Reuters

 

Jsme svědky útoku na Řecko, který organizuje Turecko a prezident Recep Tayyip Erdogan. Před týdnem jsme v Řecku neměli humanitární krizi, ani krizi na řecko-tureckých hranicích ani krizi v Turecku. Je to plánovaný a cílený útok, kontrolovaný a organizovaný tureckým státem. Evropa se nesmí tomuto tlaku poddat. Na podporu Řecka a proti agresi Turecka rázně vystoupil v rozhovoru pro francouzský deník Ouest-France a německou mediální skupinu Funke Mediengruppe rakouský kancléř Sebastian Kurz.

To, co jsme zažili v roce 2015, se nesmí opakovat, prohlásil Kurz. Evropa bez vnitřních hranic může existovat pouze pod podmínkou, že jsou vnější hranice bezpečné. “Ti, kteří nyní dorazili na řeckou hranici, nejsou většinou uprchlíci, kteří utíkají ze syrské válečné zóny. Většinou se jedná o migranty, kteří v Turecku žijí roky. Tito lidé nemají v Řecku nárok na azyl, protože v Turecku nejsou pronásledováni,” uvedl rakouský kancléř s tím, že nesmíme přistoupit na tuto hru.

Pokud se tito lidé, z nichž někteří jsou také připraveni používat násilí, nakonec dostanou do střední Evropy, nezastaví se to u těch 13 000 migrantů, kteří se o víkendu dostali na řecké hranice. “Brzy jich budou stovky tisíc a možná miliony. Ocitli bychom se ve stejné situaci jako v roce 2015,” řekl Kurz.

Na otázku, zda by státy EU měly v krajním případě použít k ochraně hranic i vojenské síly, Kurz odpověděl, že v Rakousku je to běžné a debata o tom není emotivní. V naší zemi jsou hraniční kontroly prováděny společně ozbrojenými silami a policií, prohlásil.

Podle rakouského kancléře je zcela normální, že Turecko dostává peníze od EU na podporu migrantů ve své vlastní zemi. Proto Rakousko podporuje dřívější dohodu mezi EU a Tureckem o uprchlících. Ale Evropa by se nikdy neměla nechat vydírat. Kurz tvrdí, že Evropa má páky na Turecko. EU je největším jednotným trhem a jednou z největších ekonomik světa. Je také významným obchodním partnerem Turecka. “Máme obrovskou váhu. Musíme jen mít odvahu jednat,” dodal Kurz. K případným sankcím proti Ankaře se nevyjádřil. “Prozatím první věcí, kterou musíme udělat, je nepodlehnout tlaku,” řekl Kurz.

 

Komentář: Ze samotného Řecka přichází příliš málo informací, abychom si mohli udělat představu. ParlamentníListy.cz otiskly tento článek s překlady vybraných článků z místních novin, ze kterých lze odhadovat, jak samotní Řekové situaci vnímají. Pravý Prostor otiskl ještě další vyjádření rakouského kancléře pro deník Funke-Mediengruppe, ve kterém mimo jiné Sebastian Kurz prohlásil, že “Potřebujeme Rusko a musíme s ním jednat.

Na stejném serveru v pátek vyšel článek Rusko – Turecko: Je po bitvě, po jehož přečtení vzniká dojem, že situace by se mohla rychle uklidnit, ale zatím to z dalších zpráv není patrné. Pokud se EU rychle nerozhodne k akci na pomoc Řecku, může to být poslední hřebík do její rakve, protože jednotlivé státy se nejspíš rozhodnou jednat samostatně bez ohledu na příkazy z Bruselu.

 

 

Sebastian Kurz, Řecko, Turecko, migrace

 

Aktualizace (pondělí 9.března, 4:45h): Záběry, které publikoval twitterový uživatel @BasedPoland, byly pořízeny pravděpodobně někdy kolem nedělního poledne (8.3.), takže situace je i nadále kritická…

 

 

Související články:

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank