SOTT Proměny Země – únor 2020: Extrémní počasí, planetární změny, ohnivé koule

SOTT Media
Překlad & titulky: NaSeveru.org
6.března 2020

 

Zima na většině severní polokoule pokračovala v nezměněném duchu a padaly další rekordy – jak v množství napadaného sněhu, tak i ohledně nízkých teplot.

70 vesnic na jihovýchodě Turecka bylo zasypaných sněhem místy až 6 metrů hlubokým poté, co se oblastí přehnal silný blizard. Obyvatelé zůstali bez vody a elektřiny a měli problémy se vůbec vyhrabat ven. Země také pohřbila 41 lidí během dvou lavin a v oblasti také udeřilo M5,7 zemětřesení, které si vyžádalo 8 lidských životů… to bylo trochu příliš na jeden regoin.

Haji Omaran, město v hornaté oblasti na hranici Íránu a Iráku, také zažilo extrémní příval sněhu. Silnice a auta byly zcela zasypané sněhem. Saudská Arábie také obdržela svůj příděl neobvykle mrazivého počasí s teplotami kolem -5°C.

Koneckonců i tchajwanská nejvyšší hora Jü-šan a přilehlé okresy na ostrově dostaly největší sněhovou nadílku za posledních 20 let, zatímco hlavní město indického Himáčal Pradéše zaznamenalo nejvíce sněhu za 8 let.

Vydatné deště lámaly rekordy po celé zeměkouli: 60cm srážek v novozélandském Fiordlandu; 5 mrtvých a stovky lidí bez domova v Keni; měsíční úhrn srážek za 3 hodiny v brazilském São Paulu; srážky 400% nad normálem v Mississippi již po dvou třetinách měsíce; stovky evakuovaných kvůli záplavám v severní Argentině a Washington zasáhly historicky rekordní záplavy a sesuvy… a to jsou jen ty nejvýznamější události.

Nejméně 7 lidí zahynulo v Evropě během bouře Ciara, silné deště a větry zablokovaly dopravu a odstřihly statisíce lidí od dodávek elektřiny. Bouře Dennis úřadovala ve Velké Británii, přinesla během 48 hodin tolik srážek, co jindy za celý měsíc a nápory větru dosahovaly 145 km/h.

Jasné meteory přinášely velkolepou podívanou po celý měsíc a četnost jejich pozorování je v tuto chvíli na vzestupu.

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank