Koronavirus a mediální hysterie: Nakažené počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

Pavel Štrunc
Info.cz
13.března 2020
Foto: italská odpověď na karanténu (Twitter, autor neznámý)

 

Komentář: Skvělý rozhovor na téma koronavirus a mediální hysterie, bez přehnaných emocí. Díky paní doktorce Adámkové i P.Štruncovi. Polemizovat by se dalo snad jedině s některými fakty ohledně očkování, ale to by si zasloužilo samostatný rozhovor, takže jej ponecháme bez komentáře. V tomto kontextu to není důležité. Pokud ovšem není jedním z cílů celé hysterie přesvědčit veřejnost a získat tak argument k prosazení povinného očkování všech proti Covid-19. Na to se jistě farmaceutická lobby nedočkavě třese.

 

Mám respekt před všemi infekčními onemocněními a mrzí mě, že některá jsou vynášená oproti jiným, řada z nich má vážnější dopady než koronavirus,“ říká Václava Adámková, primářka antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zmiňuje například tuberkulózu, proti které se očkovat přestalo a přesto se jí jen za předminulý rok celosvětově nakazilo 10 milionů lidí a 1,5 milionu na ni zemřelo. Podle primářky jsou data o počtu nemocných koronavirem prezentována zavádějícím způsobem a špatně.

Primářka se staví kriticky k roli médií: „Mrzí mě prezentace těch zpráv, ty palcové titulky, které jsou alarmující,“ a dodává, že právě stres, který čtení takovýchto zpráv vyvolává, negativně ovlivňuje fungování imunitního systému člověka.

Přestože je zvykem u infekčních onemocnění udávat nemocnost na 100 000 obyvatel či procento nemocnosti populace, u koronaviru se bez vztahu k celku mediálně řeší případ od případu – příběh pražského taxikáře, starší paní, kterou nakazila vnučka… „Nedokážu si vysvětlit, proč je to touto formou prezentováno,“ říká Adámková.

Lidé by podle ní měli vědět, že ani medicína není všemocná: „Musíme si uvědomit, že člověk není nesmrtelný. Medicína zázraky sice dělá, ale nejsou nekonečné v boji proti infekčním onemocněním. Ta mortalitní data nejsou nikterak vyšší.“

Na viry totiž neexistují tak efektivní léčiva jako na bakterie – antibiotika, která ale zároveň tak trochu připravují živnou půdu virům, tedy především jejich nadužívání. „Antibiotika mají velký dopad na střevní mikrobiom, klesá produkce protilátek a člověk se stává na dalších několik týdnů náchylnější k infekci, především té virové,“ vysvětluje primářka.

Vládní opatření nezpochybňuje, podle ní jsou nezbytná. „Jen nevím, jestli nepřišla pozdě. Jejich přijímání a časová souslednost mi nepřijdou, jak by měly být. Na jednu stranu se zakáže biatlon v Novém Městě a na druhou stranu se nezakáže fotbalové derby. Nevím, v čem jsou fotbaloví fanoušci jiní než ti biatlonoví,“ zamýšlí se Adámková.

Rozhodující je podle ní morální kredit každého z nás a přísné dodržování osobní hygieny. „Když toto nebude, ani sebelepší vládní zákazy stav nezmění,“ zdůrazňuje s tím, že se s nezodpovědností lidí setkává bohužel i v nemocnicích. „Bakterie a viry bohužel nejsou vidět, reálně nemáte žádný donucovací prostředek,“ dodává.

 

 

Související články:

 

P.S.: Neklesejte na mysli 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank