Strašení s nadhodnocenými čísly: „Smrtnost na koronavirus ve Wu-chanu o 65 procent nižší, než se dříve myslelo”

Pam Belluck
New York Times
Překlad: NaSeveru.org
19.března 2020

 

Vědci spočítali, že pravděpodobnost úmrtí ve městě, kde pandemie začala, je 1,4%. Dřívější odhady se pohybovaly od 2 do 3,4 procent.

 

koronavirus
Tedros Adhanom, generální ředitel Světové zdravotnické organizace

 

Nová studie uvádí, že lidé, koronavirus v čínském městě, odkud se začala nákaza šířit, měl pravděpodobně nižší hodnotu smrtnosti, než se původně předpokládalo.

Studie, která vyšla ve čtvrtek v časopise Nature Medicine, došla k závěru, že lidé s příznaky koronaviru v čínském Wu-chanu, měli 1,4% pravděpodobnost úmrtí. Některé předchozí odhady se pohybovaly od 2 do 3,4 procent.

 

Komentář: Všichni psali 3,4%. To byl také důvod, proč se většina lidí a institucí během posledních 6 týdnů bezmyšlenkovitě obávala ničivého viru, který, jak se ukazuje, není tak smrtonosný, jak se na základě medializovaných statistik tvrdilo a uvažovalo.

 

Posouzení rizika úmrtí ve Wu-chanu je poučné, protože poskytuje snímek epidemie od začátku, kdy se lékaři snažili léčit lidi s novým virem a nemocnice byly zahlceny. Někteří odborníci říkají, že takový poměřovací ukazatel – známý jako symptomatický případ smrtnosti – by mohl být nižší v zemích, jako jsou Spojené státy americké, pokud opatření, jako je hromadné uzavírání podniků a škol a výzvy dodržování společenského odstupu, budou mít požadovaný účinek a zpomalí šíření choroby.

„Zkušenosti získané při vypořádávání se s těmito počátečními pacienty a rostoucí dostupností novějších a potenciálně lepších léčebných modalit pro více pacientů, by pravděpodobně vedly k menšímu počtu úmrtí,“ napsali autoři studie, kterou vypracoval tým zahrnující vědce z harvardské školy veřejného zdraví T.H. Chana.

Ale míra smrtnosti 1,4 procenta však stále znamená mnoho úmrtí. Pro srovnání, průměrná sezónní chřipka zabije asi 0,1 procento lidí které nakazí ve Spojených státech.

Zbytek článku je přístupný zde

 

Komentář: Pořád omílají jak „je to horší, než sezónní chřipka“. Avšak výše uvedené je pouze jejich první snížení míry smrtnosti.

Dnes, 19. března, bylo také hlášeno, že ve Wu-chanu nejsou žádné nové případy. Virus tam skončil. Alespoň pro tuto zimní sezónu.

Globální smrtnost bude tedy pravděpodobně představovat následující údaj:

Počet obyvatel Wu-chanu = 11 milionů

Úmrtí na COVID-19 ve Wu-chanu = +/- 2.200

Kolik procent z 11 milionů je 2.200?

0,02%

Což je mnohem méně než sezónní smrtnost u chřipky. Čert vem prolhaná média a koně Apokalypsy, na kterých přijely. V případě, že budeme počítat smrtnost s ohledem na míru infekčnosti viru tak, jak byla zaznamenána na lodi Diamond Princess (17%), tak z 11 miliónů ve Wu-chanu onemocnělo koronavirem zhruba 1,9 miliónu lidí – 2.200 úmrtí z 1,9 mil. je 0,116 %, což odpovídá běžně udávaným hodnotám u chřipky.

 

SOTT archiv: You don’t say. ‘Coronavirus death rate in Wuhan 65% lower than previously thought’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank