Globální potravinová krize: dodavatelské řetězce se začínají hroutit

Tom Lewis
The Gold Telegraph
Překlad: NaSeveru.org
13. dubna 2020
potravinová krize

 

Zatímco koronavirus pokračuje v infikování dalších a dalších lidí, potravinové dodavatelské řetězce začínají mít poslední dobou problémy. Včera bylo oznámeno, že největší světový producent vepřového masa uzavírá na dobu neurčitou hlavní továrnu v USA poté, co se mezi zaměstnanci objevila nákaza Covid-19.

Smithfield Foods Inc. zastavil provoz ve svém závodě na zpracování vepřového masa v Jižní Dakotě, který představuje 4 až 5% produkce vepřového masa v USA. Společnost také varovala, že uzavírky po celé zemi způsobují, že americké dodávky masa „jsou nebezpečně blízko“ bodu, kdy budou nedostatečné. Jde pouze o jeden z posledních příkladů, kdy koronavirus začíná rychle narušovat potravinové dodavatelské řetězce ve významnějším měřítku.

 

potravinova krize

 

Tuto situaci jsme očekávali – již 1. dubna jsme informovali, že potravinové dodavatelské řetězce jsou v počátečních fázích přepětí. Mnoho zemí již připravovaly před mnoha týdny omezováním vývozu a začaly hromadit zásoby. Překvapivě mlékárny ve Spojených státech začínají vylévat mléko, protože pro něj neměly odběratele, neboť trh s mléčnými výrobky byl zasažen uzavřením restaurací, škol, hotelů a podniků poskytujících stravovací služby.

 

potravinova krize

 

Dalo by se začít věřit tomu, že se historie nemusí opakovat, ale bezpochyby se začíná rýmovat. Zemědělství během velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století patřilo mezi nejzasaženější průmysl. Příjmy farem na začátku 30. let minulého století poklesly o téměř dvě třetiny. Výrobci mléčných produktů vylévali na ulici nespočet litrů mléka, neboť odmítali přistoupit na minimální platbu.

 

potravinova krize

 

Zemědělci během první světové války vypěstovali rekordní množství plodin a zvířat, aby zajistlili, že všichni budou nasyceni. Když však ceny začaly klesat, snažili se sklízet ještě více, aby byli schopni splatit své dluhy a pokrýt životní náklady. Na počátku 30. let klesly ceny tak nízko, že mnoho zemědělců zkrachovalo a přišlo o své farmy. V některých případech spadla cena bušlu [bushel je stará objemová a hmotnostní míra, pozn. překl.] kukuřice na pouhých osm až deset centů. Někteří zemědělci dokonce začali pálit kukuřici v kamnech místo uhlí, protože byla levnější.

Nicméně oproti současnosti je tu dramatický rozdíl. Ceny neklesají, ale naopak cena potravin stoupá každý den. Dodavatelské řetězce jsou narušovány výpadky v přepravě a samozřejmě neschopností zpracovat obrovský výběr potravin.

Začínají přicházet zprávy z Číny, v zemi kde koronavirus začal, že nyní stojí před potravinovou krizí. Čína právě otevřela svou ekonomiku poté, co komunistický režim vyhlásil vítězství nad koronavirem.

Minulý čtvrtek však unikl vládní dokument, který potvrzuje, že vládní úředníci očekávají nedostatek potravin.

Dokument z 28. března byl vypracován po schůzi, která byla svolána k přijetí zvláštních opatření pro zajištění dosupnosti potravin.

 

Jennifer Zeng  曾錚 @jenniferatntd 1. dubna, 2020
Lidé rychle vykupují rýži a olej na vaření v # Čchung-čching, #Čína 31. března. Obavy z nedostatku potravin kolují již nějakou dobu. Také unikla vládní zpráva doporučující aby lidé měli zásobu jídla na alespoň 3-6 měsíců. #CCPVirus #COVID2019

Jennifer Zeng  曾錚 @jenniferatntd
Uniklá zpráva Komunistické strany Číny z prefektury Linxia v provincii #Guansu v #Čína vydaná 28. března. Hlavní body: Zvýšit povědomí o naléhavosti a krizovém stavu nedostatku potravin. Vést a motivovovat veřejnost aby se postarala o to že každá rodina bude mít zásoby potravin na 3-6 měsíců.

 

 „Výbor státní strany a státní vlády, okresy a města musí udělat vše pro to, aby přesunuly a zásobily se různými druhy potravin, jako je obilí, hovězí maso, skopové maso, olej a sůl skrze různé zdroje”, bylo uvedeno v dokumentu podle zprávy od Radio Free Asia.

Dokument také vyzývá k „mobilizaci obyvatelstva k vědomému skladování obilí a zajištění toho, aby každá domácnost měla rezervy obilí na 3 až 6 měsíců pro případ nouze“.

Jak jsme tweetovali, podle všeho se objevila panika vykupování potravin v reakci na zvěsti o nedostatku potravin v určitých částech země:

 

Gold Telegraph @GoldTelegraph_
Lidé rychle vykupují rýži a olej na vaření v # Čchung-čching, #Čína 31. března. Obavy z nedostatku potravin kolují již nějakou dobu. Také unikla vládní zpráva doporučující, aby lidé měli zásobu jídla na alespoň 3-6 měsíců.

 

Další alarmující zpráva z konce minulého měsíce; varování Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství, které nyní varuje před globálním nedostatkem potravin v příštích měsících.

„To nejhorší, co se může stát, je to, že vlády omezí tok potravin,” řekl Maximo Torero, hlavní ekonom Organizace OSN pro výživu a zemědělství.

Předchozí sklizně byly dobré a po základních plodinách je nadále poptávka, ale nedostatek pracovníků na polích způsobený pandemií a posunem k protekcionismu – clům a vývozním zákazům – by mohly v příštích týdnech vést k potížím, uvedl Torero.

„Všechna opatření proti volnému obchodu budou kontraproduktivní. Teď není doba na to omezovat, nebo zavádět obchodní překážky. Nyní je čas chránit celosvětový tok potravin,” dodal Torero.

Některé země začaly chránit své zásoby potravin omezováním vývozu, což by podle Torera mohlo vést k celkovému poklesu obchodu a následnému poklesu produkce potravin.

„Obchodní bariéry vytvoří extrémní volatilitu,“ varoval Torero. „[Jen] situaci zhorší. To pozorujeme během potravinových krizí.“

Dalším opatřením, které by mohlo ohrozit dodávky potravin na celém světě, je, že státy vydaly příkazy (s různým stupněm vymáhání), aby obyvatelstvo zůstalo doma. Pokud pracovníci v zemědělství nejsou z právního hlediska schopni sklízet plodiny, mohlo by to způsobit výpadek produkce a obchodu s potravinami.

„Koronavirus ovlivňuje pracovní sílu a logistické problémy začínají být velmi zásadní,“ řekl Torero. „Musíme zavést opatření, aby pracovní síla mohla nadále vykonávat svou práci. Současně se také musí chránit lidi, ale potřebujeme tu pracovní sílu. Velké země ještě musí tyto druhy opatření zavést, aby zajistily, že nebude přerušen pohyb potravin.“

Jedna věc je jasná: v potravinářském průmyslu po celém světě jsme svědky narušení dodavatelského řetězce, otázkou je, jak moc špatné to bude?

 

Komentář: Když poskládáme veškeré rychle přibývající zprávy o problémech s dodávkami potravin, spolu s probíhajícími klimatickými změnami na Zemi, které mají zásadní negativní vliv na růst plodin, a blížící se propad hodnoty měn západních zemí, který bude v blízké budoucnosti značný, to vše nás dostalo do situace ZÁSADNÍHO problému výroby, nákupu, distribuce a dostupnosti potravin – něco takového jsme nezažili již mnoho generací.

Související odkazy v angličtině:

Články NaSeveru:

 

SOTT archiv: Global food supply chains beginning to erode, crisis looms?

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank