Microsoft, nová kryptoměna a systém pro těžbu s použitím lidské energie – patent WO2020060606

Christina Comben
Bitcoinist.com
Překlad: NaSeveru.org
27.března 2020

 

Microsoft má v úmyslu vytvořit novou kryptoměnu, která bude stále těžena na bázi algoritmu PoW vyžadujícího vykonání práce od zúčastněných procesorů – ovšem tato práce bude místo energeticky nákladných počítačových systémů nahrazena obyčejnou lidskou energií. Pokud to zní trochu divně, měli byste se pořádně podívat na podrobnosti patentu, který byl Microsoftem zaregistrován 26.března. Jmenuje se: “Systém kryptoměny využívající data na bázi lidské aktivity.”

 

Lidským tělem těžená kryptoměna – děsivá nebo skvělá věc?

Podle patentu by tato kryptoměna využívala data vyprodukovaná díky lidské energii. To by jedinci umožňovalo těžit kryptoměnu a zbavit se tak potřeby sítě integrovaných obvodů.

Působí to poněkud mimozemsky a – upřímně – téměř děsivě. Pokud se ovšem dokážete přenést přes skutečnost, že se bavíme o napojení lidského těla na server, který bude zaznamenávat energetický výkon daného jedince, mohlo by se jednat o trvale udržitelný způsob těžby kryptoměny šetrný k životnímu prostředí.

Tak jak to vlastně funguje? V patentovém dokumentu Microsoft uvádí, že ‘aktivita lidského těla’ potřebná k těžbě kryptoměny by mohla být v zásadě docela nenáročná. Nemluvíme zde o početných skupinách lidí z fitcenter, kteří by tam měli naběhat 20 kilometrů. Mohlo by se jednat dokonce o velmi malé množství:

 

Mozkem generované vlnění nebo tělesná teplota vyzářená uživatelem při vykonávání činnosti prostřednictvím informace nebo zprostředkovatele služby, jako například prohlížení inzerce nebo používání vybraných internetových služeb, by mohlo být použito k těžbě.

 

Těžba kryptoměny sledováním reklam

Patentový dokument dále sděluje, že tento druh aktivity by zcela nahradil ‘masivní výpočetní úkony’, které jsou v současnosti nedílnou součástí běžných systémů kryptoměn, a to tak, že data vyprodukovaná na bázi lidské aktivity by mohla být považována za PoW (Proof of Work):

 

… uživatel tak může zcela nevědomě zpracovávat výpočetně náročnou úlohu.

 

Patent uvádí, že určité úlohy by snížily nebo zvýšily energii výpočetních operací v závislosti na tom, kolik aktivity by vygenerovaly. Systém kryptoměny využívající data na bázi lidské činnosti by byl s největší pravděpodobností řízen serverem udílejícím povely přenosnému zařízení na těle.

 

Data na bázi lidské energie mohou vznikat měřením aktivity těla uživatele. Systém kryptoměny, který je napojen na zařízení uživatele, může ověřovat, jestli je vyvíjená aktivita uživatele dostatečně splňuje podmínky, které má systém nastavené, a podle toho odměňovat ty uživatele, jimiž vytvořená data budou ověřena systémem.

 

Microsoft zatím nesdělil, jestli tato nová kryptoměna bude založena na jednom z již používaných blockchainů a nebo jestli softwarový gigant vytvoří vlastní měnu. Není zatím ani jasné, jestli kryptoměna založená na patentované bázi vůbec vznikne. Ale pokud jste náhodou sami přemýšleli o využití mozkových vln jako o náhražce za hardwarový výkon, tak je nám líto – Microsoft už si to nechal patentovat.

 

Komentář: Zkuste si tuto technologii dát do souvislosti s plánovanými digitálními pasy, bezhotovostní společností, chytrou domácností v celoplošné 5G síti a dalšími technologickými vymoženostmi. Vidíte tu skvělou budoucnost? Vše ve jménu pokroku, pochopitelně. Že to všechno bude ovládat jen hrstka lidí, které budeme vydáni na milost v případě, že by byli v pokušení zneužít informace ze sítě k manipulaci jednotlivců, skupin nebo celých národů? To je jen taková drobná kaňka na jinak dokonalém, bohulibém projektu. Naši představitelé již zcela jistě pracují na tom, aby k takovému zneužití nedošlo.

 

Microsoft, kryptoměna, Bill Gates

 

Související články:

image_pdfimage_print
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank