Meteory: pozorování za období březen – květen 2020

Hynek Veselý
NaSeveru.org
19.května 2020

Asi jste během posledních dvou měsíců zaregistrovali, že Na Severu chybí informace o nejnovějších pozorováních nebeských úkazů. Výrazné meteory byly k vidění i během karantény, ale v redakci jsme byli zaneprázdněni analýzou nově vzniklé situace, překládáním zpráv týkajících se koronaviru a souvisejících globálních procesů, takže na ostatní témata prakticky nezbyl čas ani energie. Teď to konečně můžeme napravit, ačkoliv to bude jen stručný souhrn.

4.března: Nejméně dva různé jasné meteory byly pozorovány v Oregonu a jihozápadním Washingtonu. AMS obdržela té noci mnoho zpráv, přičemž první dorazila kolem 19:15h místního času a týkala se tohoto úkazu:

Fireballs spotted in western Oregon, Washington

Did you catch a glimpse of the fireball flying through the sky Wednesday night? Details: kptv.tv/3athI7N?utm_medium=social&utm_source=facebook_FOX_12_Oregon

Gepostet von FOX 12 Oregon am Donnerstag, 5. März 2020

Následující den, 5.března, dopadly na indické území meteority, o čemž jsme psali v článku Meteority dopadly na zem v indickém Sahibabadu v Utarpradéši.

V sobotu 7.března ve 20:33h zaznamenaly stanice ve španělské Andalúzii další ohnivou kouli. Očití svědci se našli v Seville, Grenadě a Almérii:

12.března si přes 20 lidí všimlo meteoru nad Floridou, přičemž několik z nich popsalo fragmentaci hořícího tělesa:

25.března několik obyvatel amerických států Pennsylvánie, Massachusetts a New Yorku zaznamenalo ohnivou kouli, která během letu měnila barvy a na soumračné obloze zanechala dlouhotrvající kouřovou stopu, kterou však nikdo nevyfotil. AMS sdělila, že obdržela 7 zpráv o pozorování, ale že ten večer byla poměrně velká oblačnost, což mohl být důvod, že se nikomu nepovedlo jev zaznamenat.

28.března ve velmi časných ranních hodinách dopadl meteorit na nigerijské město. Psali jsme o tom v článku Meteorit zasáhl nigerijské město Akure a zanechal kráter o průměru 21 metrů. Mainstream docela pochopitelně o této události žádnou zprávu nepřinesl. Není žádoucí plašit obyvatelstvo věcmi, které jsou zcela mimo kontrolu vládních institucí. Ještě by se lidé mohli začít příliš zajímat, jestli nejsou důležitější věci, než chodit do práce, platit daně a kupovat zbytečné věci.

3.dubna byl za bílého dne, v 15:50h místního času, k vidění jasný bolid u australského Brisbane. 2 očití svědci stačili nafotit pouze kouřovou stopu, kterou zanechal. Jeden z nich uvedl do zprávy pro AMS odhadovanou světelnou magitudu kolem -19, což by znamenalo jasnější, než je Měsíc v úplňku (-13) a jen o něco méně jasný než Slunce (-27). Obě fotografie jsou zde:

Meteory, Brisbane, Austrálie
Foto © nothanks n. pro AMS
Meteory, Brisbane, Austrálie
Foto © noname a. pro AMS

4.dubna proletěl čtvrt hodiny před půlnocí jasný meteor nad Nizozemím. AMS o něm obdržela téměř 500 zpráv, pozorovali jej lidé také v Dánsku, Německu a Belgii, a na internetu se objevila tři černobílá videa z bezpečnostních kamer se záznamem objektu, který údajně zářil jasně zelenou barvou:

O dva dny později, tedy 6.dubna, zazářil denní meteor kolem 13:30h CEST na jižní a střední Evropou. 900 očitých svědků informovalo AMS – jednalo se o obyvatele ze Slovinska, Itálie, Švýcarska, Německa a Rakouska.

14.dubna pořídil nádherný snímek ohnivé koule fotograf Mohammad Nazhif bin Haji Abdul Khalid na Borneu při focení Venuše. Astronomická společnost Brunei Darussalam (PABD) obdržela mnoho dalších zpráv o pozorování hořícího tělesa kolem 19:30h místního času.

Meteory, Borneo

15.dubna ve 21:00h místního času byl pozorován velmi jasný bolid nad Peru. Událost zachytila pouze bezpečnostní kamera, která byla zaměřena mimo letící těleso, ale i tak je patrné, že objekt zazářil stejně nebo o něco více než úplňkový Měsíc, přičemž letěl po nebi viditelně nejméně 20 vteřin. Podle International Meteor Organization pozorovali událost v Peru 2 svědci. AMS obdržela 4 zprávy.

16.dubna byl k vidění pomalu letící meteor nad anglickým Cambridgeshire a kouřová stopa na nebi zůstala viditelná po dlouhé desítky minut

Meteory, Cambridgeshire, Anglie
Foto © BPM

20.dubna brzy ráno zachytila palubní kamera fotografa Cesara Martineze z internetového deníku KPRC 2 meteor z roje Lyridů nad Texasem, poblíž Beasley.

Ještě ten samý den večer, přibližně ve 22:30h místního času, pozorovalo několik obyvatel Idaha, Oregonu a Washingtonu bolid nad severozápadem USA. Objekt uprostřed letu explodoval a rozpadl se na velké množství malých kousků.

Meteory, USA, Idaho, Oregon, Washington
Foto © IBTimes

21.dubna zachytil slovenský fotograf Robert Barsa pomalu letící meteor jasnější než Venuše ve svém časosběrném videu, kde je jasně patrná dlouhotrvající kouřová stopa. Objekt údajně dvakrát zářivě vzplanul.

22.dubna se objevily zprávy o pozorování meteoru nad Ekvádorem. Obyvatelé Los Naranjos, El Empalme (region Guayas) hlásili pád objektu z nebe a několik okrsků zaznamenalo výpadek proudu. Nalezený meteorit způsobil mezi lidmi pozdvižení a na sociálních sítích se spustila vzrušená debata. Policie oblast ráno uzavřela, aby s pomocí specialistů událost vyšetřila. Následná měření nevykázala žádnou radioaktivitu objektu.

23.dubna byla k vidění ohnivá koule nad brazilskými městy Nova Petrópolis, Canela a Gramado ve státě Rio Grande do Sul. Předpokládal se dopad meteoritů, ale doposud k žádnému hlášení o nálezu nedošlo.

V neděli 26.dubna explodoval bolid nad Karibikem. Událost pozorovali lidé v ostrovních státech Martinik, Guadeloupe, Saint Martin, Saint Barthelemy, Gustavia a v Portoriku. Následující video jasného záblesku je z Gustavie.

28.dubna kolem 4:47h ráno pozorovali obyvatelé Portugalska a severozápadního Španělska úchvatný jev. Pomalu se rozpadající ohnivá koule byla nafilmována nad španělským městem Coruna a nad portugalskými regiony Lisabon a Setubal.

30.dubna byl k vidění další pomalu letící meteor. Pravděpodobnost kosmického původu objektu potvrdil Mike Bailey ze Southland Astronomical Society. Video můžete shlédnout přímo na stránkách Otago Daily Times. V posledních letech se vyskytuje čím dál více podobných případů, kdy dochází k interakci elektromagnetických polí vesmírných těles s magnetosférou Země a tímto působením dochází ke zpomalení letu daného objektu při vstupu do atmosféry. Je pak na první pohled těžké odlišit, zda se někdy jedná např. o Sluncem ozářené letadlo nebo o pomalu letící meteoroid.

Meteory, Queenstown, Nový Zéland
Foto © Matthew Willcox

1.května byl zpozorován denní meteor přímo nad kanadským Vancouverem. Záběr pořídila palubní kamera Al Dinise ve 13:30h místního času.

7.května prolétl meteor nad regionem Puget Sound ve státě Washington za bílého dne, přibližně v 18:00h. Záběr z bezpečnostní kamery, která očividně nesnímala plynule, nevypadá až tak zajímavě, ale několik svědků hlásilo, že zhruba o tři minuty později se ozvala ohlušující rána a zatřásly se domy. V případě meteoritu, který dopadl u Čeljabinsku, došlo také k tlakové vlně, která přišla se zpožděním zhruba 1,5 minuty, přičemž objekt explodoval asi 20 kilometrů nad zemí.

Komentář: Hlášení o dunění, hřmění a otřesech domů ani nestačíme přetiskovat. Tyto události jsou téměř každodenní záležitostí. Není jediného týdne, kdy ze světa nepřijde alespoň pár zpráv o takových podivných explozích z nebe. Myslíte, že si média všimnou? Takové zprávy obvykle otiskuje bulvár, kde je dovoleno upouštět informace, protože se počítá s tím, že čtenář, který vyhledává krátkodobé senzační zprávy, na takové události zase brzy zapomene, ale ve velkých denících je raději ticho, protože jsme opět u toho, že by se lidé mohli začít ptát, co se děje.

Poslední událostí, kterou zaznamenám v tomto souhrnu, je ohnivá koule ze 14.května, jejíž záblesk zpozorovali obyvatelé Floridy, Georgie a v obou Karolínách, Severní i Jižní. Nahrávky pocházejí z bezpečnostích domovních kamer. Meteor zazářil 45 minut po půlnoci místního času.

Tak to byly ty nejzajímavější meteory za poslední dva měsíce.

Další aktuality z kategorie ‘Oheň na nebi’ bychom vám už měli přinášet průběžně, stejně jako články na ostatní témata. Věříme, že to budeme zvládat. Covid-1984 koneckonců nikam neuteče, takže mu nechceme věnovat více času, než je nezbytně nutné. Držte si klobouky, dámy a pánové, buďte ve střehu a dopřávejte si společnost svých milovaných a blízkých. Teď víc než kdy jindy musíme držet při sobě. Bude to jízda.

Skončím parafrází citátu, jehož autorem je astronom Victor Clube: “Vládci světa nepotřebují vymýšlet si a předkládat lidem nebeské jevy, aby zamaskovali své plány na válku. Oni potřebují vymýšlet války, aby odvedli pozornost lidí od toho, co se děje na nebi”. Vzpoměňte si, až zase uvidíte ‘padat hvězdu’.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank