Celosvětový nárůst sopečné činnosti: erupce budou mít přímý ochlazující efekt

Cap Allon
Electroverse
Překlad: NaSeveru.org
18. května 2020

 

Během posledních několika dnů došlo k prudkému celosvětovému nárůstu sopečné činnosti, což by pro nás mělo být dalším z mnoha znamení, že se blíží další hluboké solárním minimum.

HIMAWARI-8 (japonský meteorologický satelit) zaznamenal 16. května dvě erupce, které dosáhly VELKÉ VÝŠKY, k oběma došlo v Indonésii.

První byla Ibu – relativně mladá sopka s pouhými 3 významnými erupcemi; v roce 1911, 1998 a 2008 – a byla potvrzena Poradenským střediskem pro vulkanický popel (VAAC) v Darwinu, které varovalo před sloupem popela, který vystoupal do odhadované výšky 13,7 km.

 

erupce
Ibu

 

Druhá vysoká erupce byla Semeru, která se odehrála jen o několik hodin později – velmi aktivní sopka s eruptivní historií opepřenou index vulkanické aktivity (VEI) 2 a 3 stupně; první příšla v roce 1818, poslední v roce 2014 – a stejně jako u Ibu, erupce Semeru byla zaznamenána jak HIMAWARI-8, tak i VAAC v Darwinu, přičemž Darwin potvrdil vyprodukování „oblaku tmavého popela, který dosáhl výšky 14 km.“

 

erupce
Semeru

 

Navíc, a jak nedávno informoval web VolcanoDiscovery.com , aktivní lávové proudy zůstávají činné na jihovýchodní straně Semeru, v současné době zhruba 1,5 km dlouhé (aktuální stav k ránu 18. května).

 

 

Tyto vysoké erupce si zasluhují pozornost, protože částice vyvržené do výšky nad 10 km – tedy do stratosféry – často přetrvávají a mají  přímý ochlazující účinek na planetu.

Sopečné erupce jsou jednou z klíčových sil, které přivedou Zemi do další vlny globálního ochlazení, kdy nárůst jejich činnosti souvisí s nízkou sluneční aktivitou, koronálními dírami, slábnoucí magnetosférou a přílivem vesmírného záření pronikající do magmatu bohatého na oxid křemičitý.

 

Komentář: Není to jen větší počet vybuchujících sopek. Je více zemětřesení. Je více dešťových srážek. Padá více sněhu. Bouře jsou silnější. Dochází k větším únikům metanu. Z oceánů vychází více tepla. Na nebi je více jasných bolidů. Ve sluneční soustavě je více komet. Na Zemi dopadá větší množství vesmírného záření.

 

erupce
Katla

Kromě erupcí v Indonésii se také probouzejí islandské sopky a předpokládá se, že právě tato vysoce aktivní vulkanická oblast světa bude místem, kde dojde k další „velké“ erupci – událost, která nás téměř okamžitě uvrhne do hlubokého mrazu.

Katla je poslední sopka, která vykazuje první známky probuzení. a během několika posledních dnů u ní dochází ke značným únikům plynů. Dále také došlo k nárůstu seismické aktivity pod touto velkou, ledem pokrytou sopkou a tato aktivita je pravděpodobně způsobena průstupem nového magmatu vstupujícího do magmatického krbu.

Islandské úřady si uvědomují nebezpečí, které představuje další erupce Katly, a delegace vulkanologů často jedná s islandským parlamentem, aby diskutovali o tom jak reagovat během případné erupce – události, která je pouze otázkou času.

Pro více informací o vědě za nedávným nárůstem viz následující dva odkazy:

Spouští kosmické záření zemětřesení a sopečné erupce? (Principia Scientific, anglicky)

Výbušné sopečné erupce iniciované kosmickým zářením (ResearchGate.net, anglicky)

 

Komentář: Je pravděpodobné, že větší množství prachu v atmosféře v důsledku zvýšené sopečné a kometární aktivity přispívá k nedávným případům extrémního krupobití; jeho přítomnost a chladicí účinek způsobuje tvorbu ledových krystalů. Zde je pár nedávných příkladů:


Další související články na stránkách:

SOTT archiv: Worldwide volcanic uptick: Multiple eruptions to 45,000+ ft (13.7+ km) – Direct cooling effect

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank