Agenti provokatéři – policie se při protestech po celých USA podílí na ​​ničení majetku

Alan MacLeod
Mint Press News
Překlad: Desítka.org
1.června 2020
Foto © AP

 

Komentář: Tento článek se věnuje zdokumentovaným případům, kdy jsou na straně policie do akce zapojeni agenti provokatéři, ale celá situace je pochopitelně daleko komplikovanější. Více v článku Americký Majdan: Žádné spontánní hnutí – protesty v USA se shodují se scénářem barevných revolucí.

 

Spojené státy jsou v jednom ohni. Od policejního zabití George Floyda 26. května, miliony lidi vyšly do ulic na protest. Nejméně 11 lidí zemřelo, stovky zraněných a tisíce zatčených. 15 států (plus Washington, DC) nasadilo národní gardu, aby potlačila protesty zuřící ve více než 100 městech. Násilí se rozšířilo, zejména v epicentru Minneapolis, kde byl Floyd zabit, včetně požárů objektů, vyrabovaných obchodů a zničených vozidel.

Zatímco za určitý podíl na ničení nesporně nesou odpovědnost demonstranti, v celé řadě případů bylo zdokumentováno, jak se na tomto vandalství podílí přímo příslušníci policejních sborů, pravděpodobně ve snaze eskalovat situaci.

Tak například v Seattlu byl pořízen záznam na video, kde policisté rozbíjejí dveře obchodu, zcela mimo konflikt nebo nějakou demonstraci. Video ZDE.

Další zajímavý pohled je na videu z Bostonu, kde to vypadá, jakoby si policajti ničili své vlastní policejní vozidlo. Video ZDE.

V San Bernardinu v Kalifornii demonstranti tvrdí, že jejich pokojná demonstrace trvala celé čtyři hodiny, dokud nedorazila policie, v této chvíli v oblasti vypukly požáry. Strávili jsme téměř čtyři hodiny pokojně protestující a ve chvíli, kdy se ukázala policie, začalo hořet. Ve městě San Bernardino je něco shnilého. Video ZDE.

V Chicagu video ukazue, jak policie likviduje auto s lidmi uvnitř, poté tyto docela brutálně vytáhne na ulici, načež se podle svědků zjistilo, že šlo o omyl. Video ZDE.

Začátkem tohoto týdne byl také podezřelý případ vandalství v Minnesoty člověkem s přezdívkou „Umbrella Man„. Video ukazuje podivně oblečeného jednotlivce, který metodicky rozbíjí okna obchodu. Video ZDE.

Umbrella Man byl identifikován jako Jacob Pederson z policejního oddělení Minneapolis online detektivy a známými ze skutečného života, což policie samozřejmě popřela.

 

 

O tom, že policie na celém světě běžně používá agenty provokatéry k podkopávání protestů, nejsou žádné pochybnosti. Během protestů skupiny G20 ve Velké Británii v roce 2009 použily úřady tajné agenty, aby se přimíchali do davů a špehovali je. Policisti také pravidelně vystupují jako členové utajené anarchistické skupiny Black Bloc, která se snaží podněcovat nepokoje. Na demonstraci proti úsporným opatřením v Montrealu v roce 2016 se takto zúčastnila demonstrací celá řada agentů policie.

 

Eskalující násilí

I když situace, kdy sama policie ničí majetek, je diskutabilní, není to jediný důvod eskalace násilí při mnoha protestech. V mnoha případech napětí eskaluje nevhodným, někdy až brutálním, rozhodnutím konkrétního policisty.

Ve videu pořízeném v Erie – PA, je vidět, jak policista brutálně kope do mladé dívky, která nebyla schopna pohybu z důvodu zasažení slzným plynem. Video ZDE.

Na dalším videu z New Yourku, vidíme, jak dvě policejní auta najela přímo do protestujicího davu. Video ZDE.

Vypadá to, že policie útočí i na novináře. Policisté z Minneapolis postřelili gumovým projektilem novinářku Lindu Tirado do tváře tak, že pravděpodobně oslepne na jedno oko. Policie v Minnesotě v sobotu také postřelila gumovými projektily novináře z Reuters, přičemž jeden byl zasažen do obličeje, druhý do paže a zadní části krku. Reportérka z LA Times Molly Hennessey – Fiskeová také informovala, že policie zaútočila střelbou slzným plynem na ni a na skupinu dalších novinářů.

Bez ohledu na to vše, pro policii zapojenou do těchto situací pravděpodobně nevyplynou žádné právní důsledky, protože vymáhání práva funguje v rámci kultury imunity před stíháním. Například Floydův pravděpodobný vrah Derek Chauvin, byl chráněn určeným státním zástupcem v Minnesotě a to i přes několikanásobné střílení v minulosti a v jednom případě zabití civilisty. Pokud může policie často uniknout podobným způsobem obvinění z vraždy, ničení majetku z její strany je potom pouhou banalitou.

****

Alan MacLeod je novinář pro MintPress News. Po ukončení doktorského studia v roce 2017 vydal dvě knihy: Špatné zprávy z Venezuely Dvacet let falešných zpráv a propagace v informačním věku. Píše pro The Guardian, The Grayzone, Jakobín Magazine, Common Dreams, American Herald Tribune a další.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank