Dříve vzácné nadoblačné blesky mají nový doprovodný jev – zelený přízrak

Spaceweather.com
Překlad: NaSeveru.org
1. června 2020
Titulní foto z archivu Thomase Ashcrafta;
fotografie úkazu tzv. zeleného přízraku (green ghost) z roku 2014,
který patří mezi jevy zvané nadoblačné blesky.

 

Chcete objevit něco nového? Potom sledujte vrcholky bouřkových mraků. Skřítci, trolové, elfové a malí trpaslíci: to je jen pár exotických jevů, které překvapily vědce sledující vršky mračen od 80. let 20. století. A právě byl objeven další nový jev. Představujeme vám zelený přízrak, neboli green ghost.

25. května ho zachytil Thomas Ashcraft nad Novým Mexikem. Pusťte si jeho video a všimněte si zeleného dosvitu po záblesku tohoto medůzovitého skřítka:

 

Zelený přízrak, green ghost, z medúzovitého skřítka 25. května 2020 035519.5162 UTC od Thomase Ashcrafta na Vimeo.

 

„V minulém týdnu jsem zachytil dva zelené přízraky nad západním Texasem, které se objevily po velmi silných blescích,“ říká Ashcraft. „Ten z 25. května naměřil 118 kiloampérů v Národní síti detekce blesků a nasytil bleskové detektory zachycující velmi nízké frekvence až ve Velké Británii a Německu.“

„Pokud vím, tak neexistují žádné články ve vědeckých časopisech o tomto novém jevu a jen hrstka vědců stojí v čele tohoto úsilí,“ říká Ashcraft.

Zelený přízrak objevil teprve před rokem Hank Schyma, lovec bouří z Houstonu v Texasu, který je známý u svých fanoušků jako Pecos Hank. „Bylo to 25. května 2019,“ vzpomíná Schyma. „Natočil jsem několik skřítků nad bouří v Oklahomě. Později, když jsem si prohlížel záběry, všiml jsem si záhadného zeleného dosvitu nad některými většími skřítky.“

Schyma úzce spolupracoval s dalším lovcem bouří Paulem M. Smithem. „Sdíleli jsme záběry s vědci a dalšími lidmi na sociálních sítích. Nikdo o tom nikdy předtím neslyšel. Mnozí argumentovali, že by to mohl být artefakt senzorů fotoaparátu. Během následujících týdnů a měsíců Paul zachytil několik dalších přízraků ve vysokém rozlišení a umlčel tak skeptiky.“

V tuto chvíli nikdo neví jistě, co způsobuje zelené přízraky. Jejich barva může být nápověda. Zelená se běžně vyskytuje v polární záři a světelném záření atmosféry, což jsou dva jevy horní atmosféry, které získají svůj nazelenalý odstín od vybuzených atomů kyslíku. Totéž by mohlo platit i pro zelené přízraky. Když vrcholky silných skřítků zasáhnou vrstvu světelného záření atmosféry, 96-97 km nad zemským povrchem, atomy kyslíku by se následně mohly krátce zeleně rosvítit.

Ať už je to pravda nebo ne, tato hypotéza inspirovala pojmenování jevu – přízrak. „Je to zkratka pro zelené emise z vybuzeného kyslíku ve vrcholcích skřítků“, vysvětluje Schyma. „A co je důležitější, pojmenovali jsme je přízraky, aby jsme dodrželi motiv dalších přechodných světelných jevů, jako jsou skřítci, trolové , elfové a malí skřítci“.

V USA s příchodem léta právě začíná sezóna skřítků, což je období silných elektrických bouří. Zůstaňte na přijmu pro další příběhy duchů.

 

Komentář: Slábnoucí magnetosféra Země v důsledku nižší aktivity Slunce, spolu s měnícím se elektrickým prostředím ve Sluneční soustavě, přináší velký nárůst podivných elektrických jevů na naší planetě.

Napadá nás, jestli brzy uvidíme to co naši dávní předci zaznamenali v době globálních katastrof/změny klimatu. Více v článku: Symboly proměny: havajská pláž odhalila petroglyfy „panáčka“. Následující obrázek zachycuje porovnání formace plazmových výbojů (tak jak je dokážeme replikovat v laboratorních podmínkách) s petroglyfy nalezenými po celé planetě z dávných dob. Tehdejší civilizace nepochybně zažily takové výboje v makrokosmickém měřítku, pozorovatelné jako atmosférické jevy. Další podrobnosti jsou zmíněny ve videu níže.

 

nadoblačné blesky

 

 

Související články:

 

SOTT archiv: Recently discovered electrical phenomenon ‘Green Ghost’ captured over West Texas

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank