Jasný meteor rozzářil noční nebe nad Spokane, Washington

Rebecca White
The Spokesman-Review
Překlad: NaSeveru.org
23.května 2020
Titulní foto © Courtesy

 

Podle astronomů to byla ohnivá koule, velmi jasný meteor, který způsobil záblesk světla zachycený početnými bezpečnostními kamerami ve městě Spokane ve čtvrtek 21.května chvíli před půlnocí místního času.

Vzplanutí pozorovalo také mnoho očitých svědků. Video zaslané Americké meteorické společnosti ukazuje několikavteřinový průběh atmosférického jevu.

David Syphers, profesor astronomie při Eastern Washington University, sdělil, že čtvrteční meteor nebyl objektem, který by se dal předvídat, neboť nebyl součástí některé z [pravidelně obíhajících] komet.

K meteorickým sprškám dochází pokaždé, kdy Země prochází orbitem nějaké komety a materiál, který se v té chvíli nachází v prostoru, vstoupí do naší atmosféry. Příštím meteorickým rojem budou podle stránek NASA Perseidy – od poloviny července do konce srpna. Tento roj pochází ze zbytků komety Swift-Tuttle.

Když dojde k pádu ojedinělého kusu, jedná se obvykle o zbytek satelitu nebo kus asteroidu. John Benham, instruktor astrofyziky na Gonzaga University a astrofyziky při Spokane Community College, vyjádřil přesvědčení, že se jednalo o kus asteroidu. Pokud by se jednalo o člověkem vyrobený objekt, průlet by podle něj byl pomalejší a objekt by se také pravděpodobně postupně rozpadal.

(krácený překlad)

 

 

 

Komentář: Začátkem května byl nad Washingtonem zaznamenán jiný výrazný objekt, jehož pád doprovodilo také silné zadunění, které podle jednoho z očitých svědků otřáslo domem. Psali jsme o tom v souhrnu Meteory: pozorování za období březen – květen 2020.

 

SOTT archiv: Bright meteor fireball illuminates night sky over Spokane, Washington state

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank