Další stratosférická erupce – materiál, který vychrlila sopka Semeru, vystoupal do výše 19,2 km

Electroverse.net
Překlad: NaSeveru.org
10.června 2020

 

Aktivita indonézské sopky Semeru, kterou vědci zaznamenávali v posledních týdnech, zřejmě prozatím kulminovala 9.června ohromnou explozí klasifikovanou jako ‘VEI 5’ ve 23:51h místního času – informace jsou zatím velmi nepřesné.

Poté, co Semeru vychrlila 17. května popel do výšky 14 km, Středisko pro monitoring sopečného popela v Darwinu teď potvrdilo další hustý sloupec sopečného dýmu, který v časných ranních hodinách 10.června vystoupal do úrovně 19,2 km.

Stratosférická erupce byla podle všeho potvrzena také japonským meteorologickým satelitem Himawari-8 a informaci uvedl také portál Volcano Discovery. Pokud se tyto zdroje nemýlí, jednalo se skutečně o jednu z nejničivějších erupcí poslední dekády, spadající do kategorie pliniovských.

Částice, které jsou vyvrženy do výšky nad 10 kilometrů (a dále do stratosféry), mají přímý ochlazovací efekt na naši planetu.

Sopečné erupce jsou jednou z hlavních přírodních sil, které směrují Zemi vstříc globálnímu ochlazení, přičemž jejich nárůst se váže k obdobím nízké sluneční aktivity, koronárním dírám, ochabující magnetosféře a zvýšenému dopadu kosmického záření, které proniká skrz zemský povrch až k magmatu bohatému na křemík.

A zatímco aktivita sopek v Indonézii neutichá, k životu se probouzejí také sopky na Islandu – právě tento region vědci považují za místo, kde se odehraje příští ohromná erupce, která nás má téměř v okamžiku vrátit do doby ledové.

Nejnověji je to sopka Katla, jež vykazuje známky neklidu a během posledních dní se z ní uvolnilo velké množství plynu. Navíc pod tímto ledovcem pokrytým vulkánem narůstá seismická aktivita, která je pravděpodobně způsobená přívalem nového magmatu do magmatického krbu.

Islandské úřady jsou si vědomy nebezpečí, které pravděpodobná nová erupce Katly představuje, a delegace vulkanologů se pravidelně setkává s parlamentním výborem, aby probrali možnosti, jak zareagovat v případě exploze, která je jen otázkou času.

 

Komentář: A Katla není jediná islandská sopka, u niž se předpokládá exploze v blízké době. Dalším adeptem je Grimsvotn, ležící v oblasti ledovce Vatnajökull. Stoupající objem vodních par, nárůst seismické aktivity a voda hromadící se v kráteru jsou pro vědce signály, že k explozi může dojít v řádu týdnů nebo několika málo měsíců.

 

 

Islandská sopka Grimsvotn
Aktuální fotografie sopky Grimsvotn, Vatnajökull, Island (11.června, 6:43h)

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank