Světová banka: Přijde nejhorší poválečná recese

Novinky.cz
9.června 2020

 

Globální ekonomika se letos propadne o 5,2 procenta, vyplývá z odhadu Světové banky zveřejněného v pondělí. Letošní globální ekonomická recese by tak byla nejhlubší od konce druhé světové války v roce 1945.

Ekonomická aktivita podle Světové banky letos globálně klesne o sedm procent. Stojí za tím pokles domácí poptávky a mezinárodního obchodu.

Nejvíce pandemie zasáhne ekonomiku zemí, které jsou výrazně závislé na příjmech z mezinárodního obchodu, turistiky, vývozu komodit nebo zahraničních investic.

Rozvíjející se ekonomiky podle odhadu v průměru poklesnou o 2,5 procenta. Je to vůbec poprvé za posledních 60 let, co k něčemu takovému dojde. V posledních letech rozvíjející se ekonomiky v průměru rostly.

„Naší hlavní prioritou je řešit globální zdravotní a ekonomickou krizi. Vedle toho se musí globální komunita sjednotit, aby našla cestu pro co nejrobustnější oživení, jak jen to bude možné, a zabránila tak pádu většího množství lidí do chudoby a nezaměstnanosti,” uvedla viceprezidentka Světové banky pro spravedlivý růst Ceyla Pazarbasioglu.

Světová banka již dříve varovala, že pandemie může až 60 milionů lidí uvrhnout do extrémní chudoby. Cílem Světové banky přitom bylo extrémní chudobu do roku 2030 vymýtit.

 

Komentář: Pandemie nikoho do chudoby neuvrhne – důvodem vzniku krize budou nesmyslná krizová opatření, která přijaly vlády po celém světě. A vzhledem k tomu, že již po měsíci uzamčení států, přísných karantén a zastavení ekonomiky bylo zřejmé, že ‘léčba’ nejen nefunguje, ale je přímo kontraproduktivní, můžeme s jistotou tvrdit, že nadcházející finanční a ekonomická krize (stejně jako všechny předešlé) je účelová a kromě tradičního zbohatnutí nejbohatší vrstvy přinese extrémní chudobu všem, kteří se doposud zuby nehty drželi nad vodou. Varování Světové banky je výsměch obyčejným lidem. Vrcholní představitelé dobře věděli, že recese je nevyhnutelná a smyšlenou pandemii cíleně používají jako zástěrku pro reset finančního sektoru a globálního trhu.

Co bude následovat? I na to již SB zná odpověď a určila si podle toho také hlavní téma své letošní výroční konference, která se uskuteční na začátku září: Globální nepokoje.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank