Ohnivá koule nad oblastí Pilbara v Západní Austrálii

Peta Rasdien
PerthNow
Překlad: NaSeveru.org
15.června 2020
Foto © Shaz Hussien

 

Obyvatelé regionu Pilbara v Západní Austrálii zažili velkou nebeskou podívanou, když v nočních hodinách prolétla po obloze zelená ohnivá koule.

Meteor byl zpozorován v pondělí v 0:46h místního času a někteří z užaslých svědků, včetně policejní hlídky z města Karratha, stačili událost nafilmovat. Záběry pocházejí z míst kolem Port Hedland a Cape Preston.

Matt Woods z observatoře v Perthu sdělil, že ohnivá koule zářila zelenou barvou díky vyššímu obsahu hořčíku v kusu kosmického materiálu, který vzplanul při vstupu do atmosféry.

Nebyl pravděpodobně větší než oblázek a jeho rychlost byla někde v rozmezí 16-50 kilometrů za sekundu.

 

 

“Těleso je zmrzlé a jakmile narazí do atmosféry, zahřeje se a jeho svrchní vrstvy se začnou tavit. Jako když o sebe začnete třít své dlaně. Děje se tak v důsledku tření, že ohnivá koule začne zářit určitou barvou.”

Matt Woods dodal, že podle videozáznamu to vypadá, že ohnivá koule shořela dříve, než mohla dopadnout na zem.

Zaměstnanec společnosti FIFO, Miller Frunks, který událost nahrál na kameru, řekl, že spolu se svým kolegou byli na cestě do práce v Port Hedlandu když si všimli zeleného plamenu, který letěl po nebi.

“Nejdříve nás to šokovalo, protože ani jeden z nás nic takového předtím neviděl! Tak jsem zastavili, zmateně hledali naše telefony a začali nahrávat. Nejdřív jsem nevěděl, co si o tom myslet, ale nejdříve jsme vtipkovali o mimozemšťanech. Poté, co jsme video nasdíleli a diskutovali celou událost s dalšími kolegy v práci, věděli jsme, že to musel být meteor! Byli jsme naprosto uchváceni tím jasem a barvou.”

I policejní hlídka ve městě Karratha, která objížděla okrsek, měla to štěstí, že při své cestě mohla pozorovat tohoto návštěvníka z vesmíru.

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank