Profesorka matematiky považuje základní počty za metaforu zavánějící patriarchátem bílé nadvlády

Ben Zeisloft
Campus Reform
Překlad: NaSeveru.org
9.srpna 2020

 

Profesoři matematiky a pedagogové na předních amerických univerzitách se na Twitteru pustili do debaty, aby probrali zda je matematika rasistická.

Někteří tvrdili, že objektivní matematika má kořeny v „bílém nadřazeném patriarchátu“ a v bílých sociálních konstruktech.

Samotná debata vycházela z dystopického románu George Orwella 1984, ve kterém se občané fiktivního totalitního státu díky vládní propagandě domnívají, že 2 plus 2 rovná se 5.

Laurie Rubelová, která vyučuje matematiku na Brooklyn College, tvrdí, že představa, že je matematika kulturně neutrální je „mýtus“ a že otázka zda 2 plus 2 rovná se 4, „zavání bílým nadřazeným patriarchátem“.

„Každý z vás musí vědět, že představa, že matematika je objektivní nebo neutrální, je MÝTUS,” napsala ve svém tweetu.

 

 

Spencer Bagley, profesor matematiky na Westminster College v Pensylvánii, přeposlal tweet od  Rubelové.

 

patriarchát
Každý z vás musí vědět, že představa, že matematika je objektivní nebo neutrální, je MÝTUS

 

Rochelle Gutierrezová, která vyučuje na univerzitě v Illinois „sociopolitické pohledy na matematiku a přírodovědné vzdělávání”, odpověděla na tweet od bývalého pedagoga, který tvrdil, že USA „kolonizují” matematiku .

„Dnes je dobře známo, že například jiné kultury používaly teorém, kterému říkáme Pythagorova věta, přesto se na něj stále odkazuje tímto jménem. Toto je kolonizace a vymazání,“ stálo ve tweetu od bývalého pedagoga.

Gutierrezová odpověděla: „ANO! Jde tu o dimenzi kultury / historie RM (věnování se západní/eurocentrické matematice). A také se chceme věnovat dimenzi žijící praxe (což je více o představě verze, která staví na vědění předků, ale zatím neexistuje).”

 

blank

 

Kareem Carr, doktorand na Harvardské univerzitě, si přidal: „Lidé říkají, že je to subjektivismus položit otázku, zda je matematika západní. Nechápu to. Je to objektivní fakt, že některé skupiny byly více zapojeny do vytváření moderní matematiky než jiné. Mohli se *snažit*, aby to bylo objektivní, ale není hloupé ptát se, zda skutečně uspěli! “

 

blank

 

Komentář: Je vám asi jasné, že Laurie Rubelová je idiot, že? Skutečnost, že se vůbec o tomto tématu musí diskutovat a dokonce vyvracet, že matematika není rasistická, je ostudná. James Lindsay naštěstí s tímto článkem [anglicky] prokázal každému medvědí službu: Vysvětlení toho co je zřejmé, protože údajně v dnešní době je to nutné: 2 + 2 se nikdy nerovná 5

Související články:

 

SOTT archiv: Math education prof: 2+2 = 4 ‘trope’ ‘reeks of white supremacy patriarchy’

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank