Bolid explodoval nad čínským Šan-tungem

SOTT.net
Překlad: NaSeveru.org
18.srpna 2020
Foto © YouTube/Ordo News

 

Čínská organizace pro sledování meteorů (The Chinese Meteor Monitoring Organization – CMMO) provozuje automatickou kameru, která sleduje meteory nad pobřežím Žlutého moře. Podle Spaceweather.com zachytila 16.srpna bolid, který byl nejjasnějším za poslední roky. Vesmírný kámen explodoval v atmosféře nad městem Lin-i a rozzářil noční nebe do modra.

“Meteor osvítil všechno na povrchu a roztřásl krajinu hlasitým zvukem,” oznámil Žou Kun, člen CMMO. “Záblesk světla, ke kterému došlo ve 22:59h místního času, byl pozorován v provinciích Šan-tung a Ťiang-su.

Video události se objevilo na YouTube:

 

 

Kun odhaduje, že světelná magnituda záblesku dosáhla -20, což je přibližně 900x jasnější než úplňkový Měsíc (ale o něco méně než Slunce). Pokud tomu tak je, jednalo se o skutečně výjimečný bolid. Podle jednoho z počítačových modelů agentury NASA, který zpracovává data týkající se meteoroidů, by bolid takové magnitudy byl událostí, ke které dochází zhruba jednou za desetiletí.

Více informací o této události (včetně určení oblasti možného dopadu meteoritů) bude k dispozici, až tým CMMO vyhodnotí “velký počet zpráv od očitých svědků”, podotkl Kun.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank