Na Sibiři se objevil další gigantický kráter

iDnes.cz
12.září 2020
Foto © Vesti Yamal

 

Padesát metrů v průměru má nový kráter, který letos v létě objevila vědecká expedice na ruském poloostrově Jamal. Podle všeho ho způsobil výbuch nahromaděného metanu, který prorval tající permafrost.

„Vydávalo to zvuky. Jako kdyby to bylo něco živého,“ uvedl pro The New York Times Jevgenij Čuvilin. Přední ruský expert na permafrost se letos v červenci zúčastnil expedice, která obří díru do země na poloostrově Jamal objevila.

Podobné díry do země na severozápadě Arktidy rychle přibývají, vědci jich za posledních šest let napočítali celkem sedmnáct. Předpokládá se, že vznikají v důsledku tání věčně zmrzlé půdy. Z permafrostu se postupně uvolňuje metan a hromadí se v podloží, až je jeho tlak tak velký, že vyhodí do vzduchu zeminu a led nad sebou.

 

Komentář: Takový předpoklad je v souladu s propagandou antropogenního globálního oteplování, ale co když je to naopak a permafrost taje v důsledku uvolňování tepla zespodu? Nasvědčuje tomu i ohřívání oceánů, kde rovněž dochází k velkému uvolňování metanu a nárůstu vulkanické činnosti na mořském dně. Tyto projevy společně s mnoha dalšími signalizují velké solární minimum, které je vždy provázeno zvýšeným vulkanismem, zemětřeseními, extrémním počasím a následným poklesem teplot.

 

„Nahromaděný plyn bouchne jako lahev šampaňského,“ přiblížil proces pro americký deník Jevgenij Čuvilin. Krátery se objevují téměř výhradně na Jamalu a Gydském polostrově, což je podle vědců dáno specifickými geologickými podmínkami.

Posledně objevený objekt dostal název Kráter 17, některé zpravodajské weby o něm píší jako o „díře do pekla“. V jiných částech Sibiře se zase vlivem oteplování objevují termokrasy, propadliny a hrboly v terénu, které při pohledu z letadla vypadají jako obří bradavice.

Sibiř se otepluje rychleji než ostatní části světa. V posledních letech zaznamenala nezvyklá letní vedra a rozsáhlé požáry. Budovy se na rozmáčené půdě hroutí, silnice a železnice se kroutí, plynovody a ropovody se lámou. Ruskou ekonomiku to stojí až sto padesát miliard rublů ročně (54 miliard korun).

Tání permafostu se podle všeho stalo i příčinou ekologické katastrofy ve městě Norilsk, kde se v květnu na rozmrzající půdě podlomily opěry pod zásobníky s ropou. Z nádrží elektrárny uniklo více než 21 000 tun paliva a maziv. Většina se vlila do řeky Ambarnaja, zbytek se vsákl do půdy.

 

kráter, Jamal

kráter, Jamal, Sibiř

Kráter, Jamal, Sibiř

Krátery, Jamal, Sibiř, mapa
Fotografie nahoře zachycují kráter, který je na mapě uveden jako B1, což byl první kráter objevený v létě 2014. Mapka zachycuje první 4 díry v zemi, které se objevily na poloostrovech Jamal a Tajmyr; © Vasily Bogoyavlensky

 

Vznik kráteru na poloostrově Jamal
Nejnovější kráter byl náhodně zpozorován před svým vznikem při přeletu týmu stanice Vesti Yamal TV při cestě v rámci nesouvisející reportáže. Foto © Vesti Yamal

 

SOTT archiv: New 50-metre deep ‘crater’ found blasted open on Yamal peninsular, Siberia

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank