Medikán Janos se přehnal přes západní Řecko

Novinky.cz
18.září 2020

Záplavy, přerušení námořní dopravy a dodávek elektrického proudu si vyžádal medikán Janos, který v pátek zasáhl řecké Jónské ostrovy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na řeckou civilní ochranu. Živel s sebou přinesl husté lijáky a vichr dosahující v poryvech 117 kilometrů za hodinu.

 

 

Řecká vláda ve čtvrtek vyhlásila v osmi regionech na západě Řecka stav pohotovosti kvůli blížící se subtropické bouři, kterou meteorologové označují za takzvaný medikán (tedy středomořský hurikán).

 

Komentář: Středomořské medikány se stávají součástí nového normálu.

 

“Očekáváme, že Janos bude ovlivňovat západ Řecka se stejnou intenzitou ještě dalších šest až devět hodin a pak zamíří k jihu,” uvedla v pátek dopoledne prefektka Jónských ostrovů Rodi Kratsová-Tsagaropuluová. „Všude teď tady padají stromy,” upozornila. Podle ní ale zatím na ostrovech, mezi něž patří například Kefalonia, Ithaka či Zakynthos, nebyly zaznamenány žádné oběti.


Odklonění letů

Dva lety společnosti Ryanair, které měly přistát na ostrově Kefalonia, musely být přesměrovány do Atén a námořní spoje s ostrovem byly přerušeny. Ostrovy Ithaka a Zakynthos byly postiženy výpadky dodávek elektřiny a některé silnice tam zůstaly neprůjezdné.

V menším rozsahu byly nepříznivým počasím zasaženy i ostrovy Korfu a Lefkada. V pozdějších pátečních hodinách je medikán očekáván na Peloponéském poloostrově.

Medikány se vyskytují ve Středomoří poměrně vzácně. „Jev, který nazýváme medikánem, se vyskytne maximálně jednou nebo dvakrát za sezonu. Posledním významným byl medikán Zorbas na konci září 2018,“ vysvětlila pro Novinky meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Komentář:

Z knihy Pierre Lescaudrona Proměny Země a lidsko-vesmírné spojení:

“Hromadění kometárního prachu v zemské atmosféře hraje důležitou roli v nárůstu tornád, cyklónů, hurikánů a s tím souvisejících extrémních srážek, ať dešťových nebo sněhových, a týká se to i množství blesků. Abychom pochopili tento mechanismus, musíme vzít do úvahy elektrickou podstatu hurikánů, cyklónů a tornád, které jsou vyjádřením stejného elektrického jevu, jen s rozdílnou intenzitou. Vzhledem k této podobnosti můžeme skupinu takových jevů nazývat v následující diskusi obecně jako vzdušné víry.

James McCanney popisuje ve své knize Planet-X, Comets and Earth Changes popisuje elektrický charakter hurikánů následujícím způsobem:

Jednoduchý model nám ukazuje, že tropické bouře se formují, když dojde k elektrickému proudění při propojení ionosféry a vrcholky mraků. […] důvodem, proč hurikány ztrácejí na síle, když přecházejí na pevninu, je to, že elektrický proud mezi ionosférou, oblačností a dále k povrchu Země, nemá nad oceánem s povrchem žádné spojení (anodu), takže stahuje rozsáhlé oblasti ionizovaného vzduchu při oceánské hladině a vynáší je stoupajícím prouděním vzhůru (víření vzniká stoupáním vlhkého vzduchu ‘do výlevky’), zatímco pevnina přináší tomuto elektrickému proudění ‘uzemnění’ a ‘vypíná’ tak zdroj energie bouře.

[…] Povedlo se mi také spočítat, že teorie, která popisuje vznik hurikánů nad teplou masou oceánu, nedokáže vysvětlit množství energie, které se nachází v těchto masivních bouřích. Později jsme také byli svědky hurikánů na Marsu, kde žádná vodní plocha není. Stávající koncept vzniku hurikánů nad teplými vodami je prostě chybný.

Z tohoto pohledu jsou vzdušné víry projevem elektrického proudění mezi ionosférou a zemským povrchem. Mnohdy můžeme vidět tornáda, vodní smrště a blesky na steném místě ve stejný čas, což naznačuje, že je to skutečně proudění vznikající z rozdílu v napětí mezi oblačností a povrchem Země, co ‘napájí’ blesky a tornáda. Tato další vlastnost prachových částic – jejich schopnost nést elektrický náboj – znamená, že nahromadění prachu umožňuje v konkrétní oblasti atmosféry existenci masivního elektrického náboje, který se výrazně liší od okolních regionů v ionosféře a na povrchu planety.

 

Související články [v angličtině]

Další články:

A také měsíční video souhrny Proměny Země.

 

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank