Další v dlouhé řadě – Nejméně 5 asteroidů míří tento týden k Zemi

RT
Překlad: NaSeveru.org
21.září 2020
Titulní foto © Getty Images / ratpack223

 

S další salvou vesmírných balvanů a úlomků na cestě, NASA tento týden varuje před nejméně pěti blízkými průlety asteroidů, jen několik dní poté, kdy japonská vesmírná agentura oznámila, že rozšíří svoji misi zaměřenou na lov asteroidů.

Vše začne 21. září, kdy kolem Země proletí 10 a 16 metrová tělesa 2020 RQ6 a 2020 SJ2 ve vzdálenosti 1.2 a 1.4 milionu kilometrů.

Ale předtím, než si budeme moci vydechnout úlevou, se dále očekává, že 22. září proletí blízko Země další tři objekty.

 

asteroid

 

Největší ze tří těles, pojmenované 2020 RD5S s průměrem 50 metrů, což odpovídá výšce Vítězného oblouku, proletí kolem Země rychlostí 61.000 km/h v milosrdně bezpečné vzdálenosti čtyř milionů kilometrů.

Nedlouho poté proletí kolem Země mnohem menší SM2 2020 SM2, ve vzdálenostii pouhých 1.2 milionu kilometrů, s průměrem pouhých 5.8 metrů,  nebo také výška čtyř Danny DeVitů postavených na sebe.

A posledním z nich bude sedmadvacetimetrové těleso 2020 RB6, pohybující se závratnou rychlostí 71.000 km/h, a jehož největší přiblížení k naší planetě bude ve vzdálenosti  2.5 milionu km.

Mezitím japonský lovec asteroidů Hayabusa 2, který úspěšně přistál a „vystřelil“ specializovanou kulku do asteroidu Ryugu, aby získal vzorky pro analýzu zpět na Zemi, má rozšířit svou misi a dosednout na další vesmírný kámen.

Počáteční vzorek se má vrátit na Zemi letos v prosinci, s plánovaným přistáním v Austrálii.

Japonská Národní agentura pro výzkum a vývoj v oblasti letectví a kosmonautiky (JAXA) na tiskovém brífingu koncem minulého týdne potvrdila, že mise bude prodloužena a po krátké návštěvě na doručení vzorků sonda zamíří k asteroidu 1998 KY26 o velikosti tenisového kurtu, který se nachází mezi Venuší a Marsem.

Navzdory své blízkosti u  Země stráví vesmírné plavidlo pět let křižováním napříč Sluneční soustavou, než zaměří svou pozornost na další asteroid během své cesty k 1998 KY26, u kterého řídící středisko rozhodne, zda bude přistání proveditelné.

 

Komentář: Vypadá to, že za poslední rok neuběhl ani týden, aniž bychom neslyšeli o dalším asteroidu, nebo objektu blízkém Zemi, který byl objeven a zjistilo se, že se řítí do našeho sousedství Mléčné dráhy. Některé z nich jsou navíc detekovány teprve až poté, co kolem nás proletí. Opravdu to vypadá jen jako otázka času, než si jeden nebo více z nich najde cestu na Terru. I to byl nepochybně důvod, proč veřejný výzkum Zemi blízkých těles (NEO) byl před pár lety nejprve zrušen pro údajnou nepotřebnost, aby byl vzápětí znovu zahájen, ale již pod správou NASA, kde nepohodlné informace mohou zůstat pod pokličkou a do médií se dostanou pouze filtrované zprávy. Není přece nutné, aby se lidé dozvěděli, že jim může hrozit něco, s čím si jejich vlády vůbec neví rady. Mohlo by se totiž stát, že by obyvatelstvo přestalo své vládce poslouchat.

A nyní je jasné, že mnoho světových vlád to ví:


Související články:

 

SOTT archiv: Incoming: At least 5 space rocks headed towards Earth this week, as Japan extends its Hayabusa2 asteroid-hunter mission

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank