Zemi těsně minul asteroid velikosti malého autobusu

Novinky.cz
24.září 2020

 

Letos objevený asteroid 2020 SW, velký zhruba jako (malý školní) autobus, proletěl ve čtvrtek kolem naší planety. Nejbližší průlet kosmického tělesa ve vzdálenosti sotva 22 tisíc kilometrů, tedy mnohem blíže než 384 400 km vzdálený Měsíc, nastal ve 13:12 SELČ.

 

Komentář: Tento ‘letos objevený’ asteroid byl zaznamenán teprve 18.září. Takhle pracují masmédia. Podstatné informace zařazují až na konec článků, kam většina čtenářů příliš nekouká, takže nehrozí, že by si uvědomili, jak často se některé jevy opakují. NASA už několikrát přiznala, že spoustu kosmického materiálu (zejména ve směru od Slunce) není schopna včas detekovat. Poslední zajímavý případ nastal v srpnu, kdy kolem Země proletěl asteroid 2020 QG velikosti automobilu a jednalo se o případ vůbec nejtěsnějšího přiblížení k naší planetě v historii pozorování – 2.950 km nad povrchem (samozřejmě nepočítáme-li přímé zásahy). NASA to zjistila necelých šest hodin poté, co Zemi minul.

 

 

Odborníci z amerického vesmírného úřadu NASA dopředu tvrdili, že ke srážce a ohrožení Země by opravdu dojít nemělo. Kdyby se tak však stalo, asteroid 2020 SW, který má v průměru asi 4,5 až 9,9 metrů, by se podle nich v atmosféře rozlomil a dále by padal z oblohy jako ohnivé koule.

 

 

Nejblíže k Zemi tedy planetka putovala více než hodinu po poledni našeho času, podle stanice CNN v tu dobu svištěla nad jihovýchodním Pacifikem poblíž Austrálie a Nového Zélandu.

 

Objeven teprve minulý týden

Objekt byl poprvé identifikován 18. září v rámci projektu na sledování oblohy Catalina Sky Survey, který financuje NASA. Ředitel Střediska pro zkoumání objektů blízko Země (CNEOS) při pasadenské Jet Propulsion Laboratory, která rovněž spadá pod vesmírnou agenturu, připomněl, že existuje velké množství poměrně malých asteroidů, jako je tento.

„Několikrát za rok se k naší planetě na tak blízkou vzdálenost přiblíží řada z nich,“ dodal Paul Chodas s tím, že obvykle žádné nebezpečí nehrozí.

 

Související články:

SOTT archiv: NASA: Asteroid will fly by Earth closer than our satellites – today

image_pdfimage_print

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank