Superbolid zazářil nad brazilským státy Rio Grande do Sul a Santa Catarina

Marcelo Zurita
Bramonmeteor.org
Překlad: NaSeveru.org
1.října 2020
Foto © BRAMON

 

Superbolid byl zaznamenán nad Brazílií ve státech Rio Grande do Sul a Santa Catarina kamerami sítě BRAMON, Clima ao Vivo a na observatoři Heller & Jung v časných ranních hodinách 1.října 2020. Podívejte se na video:

 

 

Superbolid je mimořádně jasný meteor, který září víc než Měsíc v úplňku. V tomto případě zářil bolid nad státem Rio Grande do Sul tak jasně, že v některých oblastech se noc proměnila v bílý den. Obyvatelé regionu hlásili, že na některých místech přestalo fungovat pouliční osvětlení.

Počáteční analýza, provedená triangulací dostupných nahrávek, umožnila zjistit trajektorii superbolidu. Začal zářit ve výšce 89.5 kilometrů nad venkovskou oblastí na východ od Caxias do Sul a letěl na sever rychlostí 16,9 km/s pod vstupním úhlem 44° vůči zemskému povrchu. Během 6 vteřin se meteor rozzářil tak, že by hravě zastínil úplňkový Měsíc, a následně explodoval ve výšce 22 kilometrů nad městem Vacaria, které se nachází také ve státě Rio Grande do Sul.

BRAMON v tuto chvíli sbírá všechny dostupné zprávy a obrázky prostřednictvím formuláře na webu Bramon.imo.net, aby bylo možné analyzovat tuto událost.

 

Komentář: Bolidová síť monitorující meteorické jevy nad touto oblastí zaznamenala v posledních letech, podobně jako jiné sítě tohoto typu po celém světě, častější výskyt jasných meteorů s mnoha případy přeletů ohnivých koulí a explozí bolidů.

SOTT archiv: Superbolide turns night into day over Rio Grande do Sul, Brazil

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank