Proměny Země přehled – září 2020

SOTT Media
Překlad/titulky: NaSeveru.org
8.října 2020
Foto: vzácný ‘hadí mrak’ poblíž indonézské sopky

 

Prodloužená zima, rozsáhlé povodně, zuřící přírodní požáry, zničená úroda, rekordní dosednutí hurikánů na pobřeží a zombie tropické bouře dominovaly uplynulému září.

Nadměrné monzunové deště pokračovaly v lámání rekordů a ovlivňovaly miliony lidí v jižní a východní Asii. Během září bývalo jasné počasí s menší pravděpodobností deště a příjemné teploty … ale vidíme pravý opak: silné povodně, zimu a předčasný sníh.

Subtropická bouře Alpha, která se prohnala podél portugalského pobřeží a přes některé části Španělska, byla první událostí svého druhu, která byla zaznamenaná od začátku meteorologických záznamů. Celé pláže byly pohlceny rychle stoupající hladinou moře, pobřežní oblasti byly zasaženy silnými povodněmi a v některých vnitrozemských lokalitách byl naměřen vítr o rychlosti až 100 km/h.

Více než 100 lidí bylo zachráněno a 500.000 obyvatel zůstalo bez dodávek elektřiny po hurikánu Sally, který strhal elektrické vedení v částech Floridy a Alabamy. Pojišťovny stanovily výši škod v oblasti pobřeží Mexického zálivu mezi 1 miliardou a 3 miliardami dolarů. A zatímco se pobřeží Mexického zálivu stále vzpamatovávalo z hurikánu Sally, tropická bouře Beta způsobila přívalové povodně na pobřeží Texasu, Louisiany a Mississippi.

Pokud by hurikán Delta zasáhl pobřeží Mexického zálivu v USA, překonala by tato sezóna hurikánů rekord v počtu nejvíce pojmenovaných systémů v USA během jednoho roku, který platí od roku 2005 kdy jich bylo sedm.

V Asii způsobila tropická bouře Noul rozsáhlé škody ve Vietnamu, Laosu, Myanmaru, Kambodži a Thajsku, tisíce lidí musely opustit domovy a nejméně 10 jich zemřelo.

A turecký Istanbul zaznamenal tento měsíc ničivou kombinaci se silnými krupobitím, silnými dešti, vodní smrští a přívalovými povodněmi.

Zima se stává „novým normálem“. Podzim na severní polokouli a jaro na jižní ustupují chladnějším teplotám a předčasnému sněžení.

Září bylo ve znamení sněhu v Dolomitech, Pyrenejích a ve Skandinávii; předčasné sněžení v Rusku a Číně, stejně jako v USA a Kanadě. A pozdní sněžení v Austrálii a na Novém Zélandu. Sníh padal v oblastech, kde to obvykle není běžné.

Mnoho zemí po celém světě hlásilo tento měsíc obrovské ztráty plodin způsobené povodněmi, krupobitím, sněhem a dokonce sopečným popelem. Vlády věnují přílišnou pozornost smyšlenému nepříteli a nevidí slona, který ničí pokoj.

Velryby a delfíni uvízlí na plážích, stejně jako hromadná úmrtí ptáků, jsou stále častější; jde o jevy, které by mohly poukazovat na posun magnetického pólu a slábnoucí magnetosféru, další důsledek slunečního minima, které má zásadní vliv na probíhající proměny Země.

 

 

Komentář: Předcházející otitulkované díly série Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank