Jihovýchod australského Queenslandu zasažen nebezpečnými bouřemi; v regionu padaly kroupy velké až 14 cm

Tomáš Andres Skoupý
Novinky.cz
3.listopadu 2020
Foto © Facebook

 

Městečko Springfield Lakes nedaleko australského Brisbane zažilo minulou sobotu pořádné krupobití. Obyvatelé se museli urychleně schovat před kroupami, z nich většina dosahovala velikosti tenisových míčků. Ty největší podle jednoho ze svědků dokonce velikosti míčku kriketového (je o centimetr v průměru větší).

Alex Finlayson byl právě se svým synem na zahradě, když krupobití začalo. To jim rozbilo okna, udělalo díry do střechy a poranilo kočku. Vše ale mohlo dopadnout podstatně hůř.

„První kroupa přiletěla v podstatě odnikud a velmi těsně minula mého syna,“ uvedl Finlayson. Muž na nic nečekal, popadl chlapce a oba se běželi schovat pod střechu. Finlayson pak vytáhl mobil, aby mohl nevídané krupobití zdokumentovat.

„Největší kroupa, která se mi dostala do ruky, měla velikost kriketového míčku, průměrně byly velikosti tenisáku,“ uvedl Finlayson příměr, který se používá v Austrálii poměrně často.

Kromě škody na majetku si rodina připsala i jedno zranění. To utrpěla jejich kočka Sally, která se pokoušela před kroupami schovat v okapu. Krupy jí však poranily packu, naštěstí nikoliv vážně a Sally je po návštěvě veterináře již opět s rodinou.

Sobotní rozsáhlá bouře byla v oblasti Sunshine Coast severně od Brisbane jednou z největších za poslední roky. Celkem zanechala bez proudu na 95 tisíc domácností. Z toho 15 tisíc domácností hlásí významné škody na svých domech. Celkové škody jsou odhadovány na 60 milionů australských dolarů (zhruba 985 milionů korun).

 

Komentář: Novinky.cz přinesly tuto informaci v bulvárně komické formě, ale meteorologické podmínky v oblasti byly opravdu nebezpečné. Supercela přesouvající se přes jihovýchodní Queensland přinesla na mnoha místech sérii bouří, při které kroupy dosahovaly velikost až 14 cm. Po víkendu bylo vydáno varování i pro Nový Jižní Wales poté, co kroupy padaly i v Sydney.

 

 

 

Justin Coomber, tiskový mluvčí společnosti Energex, která zajišťuje dodávky elektřiny, uvedl: “Za jediný den zaznamenali 296.000 blesků, což vypovídá o tom, jak mocné tyto bouře byly.

 

 

SOTT archiv: South-east Queensland hit by very dangerous thunderstorms as hail up to 14cm pummels the region

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank