Sopka Lewotolo vybuchla ve východní Indonésii – tisíce lidí evakuovány

CBC News
29. listopadu 2020

 

sopka Lewotolo
© Antara Foto / Aken Udjan / Reuters

 

V neděli 29. listopadu 2020 došlo k výbuchu sopky Lewotovo, nacházející se ve východní Indonésii, při kterém vychrlila sloup popela do výšky 4.000 metrů a donutila tisíce lidí opustit své domovy.

Jak sopka začala vybuchovat, uprchlo z jejího okolí na ostrově Lembata v provincii Východní Nusa Tenggara téměř 2.800 lidí z nejméně 28 vesnic, uvedla mluvčí Agentury pro zmírnění následků katastrof Raditya Jati. Nebyla hlášena žádná úmrtí ani zranění způsobená erupcí.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že po erupci bylo vydáno varování pro leteckou dopravu a místní letiště bylo uzavřeno, protože na mnoho oblastí ostrova se snesl spad sopečného popela.

Sopka Lewotolo vybuchuje s přestávkami od října 2017. Středisko pro zmírňování vulkanického a geologického ohrožení zvýšilo v neděli stupeň ohrožení na druhou nejvyšší úroveň poté, co čidla zaznamenala rostoucí aktivitu.

 

 

Sopka vysoká 1.423 metrů je jednou ze tří, které v Indonésii v současné době vybuchují; spolu s Merapi na ostrově Jáva a Sinabung na ostrově Sumatra.

 

sopka Lewotovo
© Muhammad Ilham / Reuters Sopka Lewotolo je jednou ze tří právě vybuchující v Indonésii.

 

Patří mezi více než 120 aktivních sopek v Indonésii, které jsou náchylné k seismickým událostem díky své poloze v tichomořském „Ohnivém kruhu“, což je pásmo sopek a zlomových linií okolo Tichého oceánu.

Po erupci Agentura pro zmírnění následků katastrof doporučila vesničanům a horolezcům, aby zůstali čtyři kilometry od kráteru a byli si vědomi nebezpečí lávy.

 

S využitím zdroje Associated Press

 

Komentář: Po celém světě se probouzí celá řada sopek…

 

  • 16.listopadu vybuchla s “vysokou intenzitou” sopka Stromboli

 

  • Sopka Ključvskaja 18.listopadu chrlila popel do výšky 3.000 metrů

 

 

  • Guatemalský Volcan De Fuego se také probouzí, jeho erupce z 28. listopadu:

 

 

  • a 1.prosince se probudila Semeru na indonéské Jávě:

 


Sopečná činnost je jen dalším střípkem v proměnách Země, které se v současné době stupňují. Je více zemětřesení, silných dešťových
a sněhových srážek. Bouře jsou silnější. Dochází k větším únikům metanu. Z oceánů vychází více tepla v důsledku podmořské sopečné aktivity. Na noční obloze jsou vidět stále častěji jasné bolidy. Ve Sluneční soustavě je více komet. Na Zemi dopadá větší množství vesmírného záření. Zásadní změny na naší planetě nabírají na intenzitě, jak vstupujeme s největší pravděpodobností do další doby ledové. Jste připraveni?


Související články:

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank