SOTT Proměny Země – leden 2021: Extrémní chladné počasí, planetární změny, ohnivé koule

SOTT Media
Překlad/titulky: NaSeveru.org
5.ledna 2021

 

Zimy jsou čím dál tím chladnější a delší, a po celém světě narušují základní infrastrukturu a ztráty na plodinách. Je jasné, že nejsme řádně připraveni na nadcházející dobu ledovou.

Zatím nejsilnější zimní sněhová bouře v USA způsobila rychlý pokles teplot a shazovala sníh od Středozápadu až po Severovýchod, což mělo dopad na stovky milionů obyvatel. Více než polovina území USA byla pokryta sněhem a v některých městech napadlo až 50cm sněhu. V USA teď bez přestávky čelí jedné bouři za druhou.

Iowa tento měsíc zaznamenala nový sněhový rekord, poté co napadlo 50cm v Des Moines, nejvíce sněhu v lednu za posledních 130 let. Extrémní sněžení zavalilo také Texas a údolí Mississippi, kde zůstalo 150.000 domácností bez dodávek elektřiny.

Kalifornie se potýkala s 40cm deště, povodněmi, až dvěma a půl metry sněhu, sesuvy bahna, obrovským sesuvem půdy a požáry. Extrémní počasí opět narušuje životy milionů Kaliforňanů, což přispívá k „hromadnému úprku“ z tohoto státu.

Evropa a Asie také zažily jednu z nejchladnějších zim během posledních let, teploty v některých oblastech klesly až na -46.2 stupňů Celsia.

Bouře Filomena tento měsíc zasáhla Španělsko a způsobila nejchladnější noc za posledních nejméně 20 let, když teplota v Molina de Aragón a v Teruel klesla na -25°C, a nejsilnější sněžení v Madridu od roku 1971 poničilo půl milionu stromů. To vše bylo v Lleidě doprovázeno typem konvektivní bouře zvané supercela, s rychlostí větru až 150km/h, přívalovými povodněmi na jihu a zemětřesením M4.4 v Granadě. Dva jasné bolidy byly také zaznamenány nad Galicií a Granadou.

Sibiř tento měsíc opět zaznamenala globálně nejnižší teploty s -58°C v jedné oblasti. Mezitím Mongolsko čelilo jedné z nejextrémnějších zim v historii, když se teploty propadly až na -50°C.

Jižní Korea byla zasažena nejdrsnějším počasím sezóny, když studená fronta se silným sněhem a silným větrem zastavila provoz a uzemnila letadla. Teplota v Soulu klesla na -16.1°C a pocitová teplota na -25.3°C.

Tento měsíc bylo přes den zaznamenáno nebo pozorováno mnoho jasných bolidů, zatímco malý meteorit spadl na dům v Indonésii. Jedná se o znamení zvýšené kometární aktivity?

Silné deště a záplavy nadále sužovaly východní a jihovýchodní Asii, zasaženy byly miliony lidí. V Malajsii došlo k nejhorší povodni za půl století, evakuováno bylo 50.000 lidí, zatímco indická Čenaj zaznamenala nejsilnější srážky během lednového dne od roku 1915.

To vše a mnohem více v tomto video přehledu SOTT Proměny Země za měsíc leden 2021.

 

České titulky

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank