SOTT Proměny Země – únor 2021: Extrémní chladné počasí, planetární zvraty, ohnivé koule

SOTT Media
Překlad/titulky: NaSeveru.org
7.března 2021

 

Neobvykle nízké teploty a rekordní sněžení nadále sužovaly USA i během února, pod sněhem se ocitla převážná část země.

Zimní bouře Shirley zasáhla jih Spojených států a údolí v povodí řeky Ohio. V Texasu byly neprůjezdné hlavní tahy, více než 4 miliony domácností bez elektřiny a až 10 milionů zůstalo bez dodávek vody. Byla to nejnákladnější přírodní katastrofa v zaznamenané historii státu.

Došlo ke kolapsu základní energetické infrastruktury, protože se nemohla vypořádat s tak náhlým poklesem teplot. „Zelená energie“ se v takových mimořádných situacích ukázala jako zcela k ničemu, když zamrzly větrníky a zasněžené solární panely byly nepoužitelné. Je to náznak toho, co se může stát i v jiných zemích?

Velké výpadky elektřiny byly hlášeny také v mexické Chihuahua, protože stejný meteorologický systém narušil severní části Mexika a jejich „zelenou energii“.

Bouře také přinesla ledovku napříč středoatlantickými státy, způsobila více než 212.000 výpadků proudu a zabila nejméně 12 lidí.

Mrznoucí déšť také pokryl ledem silnice, elektrické vedení a stromy v oblasti severozápadního Portlandu-Oregonu a odstřihl od elektřiny více než 270.000 lidí. V Seattlu v polovině měsíce napadlo celkem 27cm sněhu, a byl zaznamenán den s největšími sněhovými srážkami za 52 let.

USA však nebyly letos v únoru jedinou zemí, která se potýkala s jinak vzácným sněhem a extrémně chladnými templotami. V Moskvě zažili nejsilnější sněžení za posledních 100 let, když za pouhé dva dny napadl měsíční sněhový úhrn. A další sněhová bouře zasáhla Krym a vyžádala si uzavření krymského mostu.

Dále na jihu, po období neobyčejně teplého počasí po celé zemi, přinesla studená fronta „Medea“ do severního Řecka mrazy a sníh.

Silná zimní bouře zasáhla také pobřežní oblasti severního Japonska, kde strhávala střechy, zaplavila domy a narušila dopravu.

Je třeba poznamenat, že Skotsko, Itálie, Libye a Kazachstán také minulý měsíc zažily extrémní mrazy a sněžení.

Měsíc co měsíc stále čteme o rekordních mrazech a množství sněhu, delších zimách, nárůstu srážek, a zatímco klima je složité téma, a přestože se v některých zemích se občas vyskytly neobvyklé rekordní vlny veder, když ale vezmeme v úvahu skutečná čísla, převládají stále nižší teploty a silnější sněžení. Data naznačují, že přichází nová doba ledová.

Meteorologický chaos je také součástí tohoto posunu. Silný déšť a záplavy nadále narušovaly celosvětově normální život. Silné povodně v Indonésii vysídlily 60.000 lidí na ostrově Jáva, 30.000 v metropolitní oblasti Jakarty a zasáhly 90.000 v Semarang City.

Na Jižní Wales spadl během 24 hodin měsíční úhrn deště, zatímco ve Francii se řeky po celé zemi vylévaly z koryt, protože bouře Justine přinesla během 24 hodin dešťové srážky běžné za půlku měsíce.

U pobřeží japonské Fukušimy došlo k zemětřesení o síle 7.3 stupně. Bylo to téměř deset let poté, kdy zemětřesení a následná tsunami na stejném místě zabila více než 18.000 lidí.

Jedna věc je jistá, a stále zřejmější: lidé nemají kontrolu nad tím, co se v našem prostředí děje.

To vše a mnohem více v tomto video přehledu SOTT Proměny Země za měsíc únor 2021.

 

České titulky

Předchozí části videosouhrnů Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank