SOTT Proměny Země – březen 2021: Extrémní chladné počasí, planetární zvraty, ohnivé koule

SOTT Media
Překlad/titulky: NaSeveru.org
9.dubna 2021

 

Náhlé poklesy teplot, silné jarní sněžení a nevyzpytatelné počasí nadále sužovaly severní polokouli i v březnu, zatímco jižní polokoule se potýkala se silnými dešti, povodněmi a sesuvy půdy, které narušily životy milionů lidí a ničily v ohromném rozsahu plodiny.

Jak nadále klesají teploty a mořský led dále exponenciálně roste na obou pólech, Antarktida zaznamenala rekordně nízkou teplotu: -75.3°C.

Mezitím byl během března zaznamenán dramatický nárůst počtu aktivních sopek i zaznamenaných erupcí, což není příliš dobrá zpráva pro již tak velmi chladnou horní atmosféru.

Od historických přírodních požárů, po stoletou povodeň, Austrálie si prošla jedním z nejhorších lijáků poté, co se meteorologické systémy setkaly nad Queenslandem a Novým jižním Walesem, a za jeden den shodily severně od Brisbane více než 50cm deště a téměř 100cm během týdne v Novém Jižním Walesu. Desítky tisíc lidí byly vysídleny.

A když už mluvíme o extrémním počasí, Tchaj-wan zažil nejhorší sucho za půl století, následované rekordními povodněmi v posledních měsících.

Náhlé lijáky způsobily také zmatek v některých částech Latinské Ameriky, kde zasáhly tisíce rodin. V západní Kolumbii spadlo 60% běžného březnového srážkového úhrnu během pouhých 90 minut, zatímco měsíční dešťový úhrn spadl za 2 hodiny v brazilském Grande Do Sul.

Jako další příklad, že dochází k nárůstu napětí v horních vrstvách atmosféry Země, tým vedený čínskou univerzitou Šan-tung, odhalil první „vesmírný hurikán“ s vířící hmotou plazmy o šířce 1.000km, po analýze satelitních dat ze srpna 2014. Tyto „hurikány“, které vznikají stovky kilometrů nad severním pólem, se v mnoha ohledech podobají hurikánům ve spodní atmosféře Země, ale v tomto případě místo vody vyvolávají déšť elektronů. Vědci předpokládají, že musí vznikat neobvykle velkým a rychlým přenosem energie slunečního větru a nabitých částic (z různých zdrojů ve vesmíru) do horní atmosféry Země.

Sledujte dění na obloze, protože jasné bolidy přinášejí v posledních letech stále více ohromující a alarmující show.

To vše a ještě více v našem přehledu SOTT Proměny Země za březen 2021.

 

České titulky

Předchozí části videosouhrnů Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank