SOTT Proměny Země – duben 2021: Extrémní počasí, planetární zvraty, ohnivé koule

Sott.net
Překlad/Titulky: NaSeveru.org
3.května 2021 

 

Náhlý rozdíl tlaku vzduchu mezi Grónskem a severní Evropou spustil obrovský tok arktického mrazu, který po celé Evropě strhl teploty na historická minima. Extrémní chlad přišel necelý týden po rekordně teplém období během posledních březnových dnů.

Teploměry v italské Capanna Margherita klesly na -33.2°C, zatímco slovinské Novi Vasi zaznamenalo historický národní rekord -20°C. Spojené království také zaznamenalo nový národní dubnový rekord -6°C, jen několik dní po rekordu v Eskdalemuiru pro březen s teplotou -15.4°C. A když už jsme u toho, Alpy hlásily také nejchladnější dubnové období v historii.

Velmi nízké teploty s rekordním chladem a ničivým mrazem byly hlášeny také v některých částech Francie, Německa a Chorvatska.

Proud mrazivého vzduchu ze Severního ledového oceánu uvrhl Aljašku do hlubokého mrazu. Dva dny po sobě byly překonány rekordy sněžení a nízkých teplot. Historická bouře přinesla nejsilnější sněžení od samého začátku záznamů. Sněhová pokrývka sahala až do amerického státu Oklahoma.

Tento měsíc zasáhly moskevský region extrémně nízké teploty, doprovázené značným množstvím sněhu. Počasí přípomínalo podmínky podobné těm, které se vyskytují uprostřed zimy. Východní region Ruska zároveň zaznamenal nejvyšší dubnovou sněhovou pokrývku.

Už rozpoznáváme vzor?

Tajfun Surigae se stal nejintenzivnějším dubnovým tropickým cyklónem v historii. Na východní Filipíny udeřil s intenzivním deštěm a větrem o rychlosti 305km/h. V částech provincie Východní Nusa Tenggara napršelo za 2 dny více než 50cm.

Silný déšť a záplavy zasáhly také střední a severní oblasti Kolumbie, kde způsobily sesuvy půdy a poškodily domy. Byly zasaženy tisíce rodin.

Kroupy velké jako míče na softball padaly na části Texasu a Oklahomy, a zanechaly po sobě rozbitá okna na autech a v domácnostech. V Texasu to byla letošní druhá katastrofa se škodou ve výši jedné miliardy dolarů.

Od začátku roku byly v turecké provincii Konya hlášeny stovky nových závrtů, což je téměř dvojnásobek oproti počtu zaznamenaném v loňském roce.

To vše a ještě více v našem videosestřihu Proměny Země za duben 2021.

 

České titulky

Předchozí části videosouhrnů Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank