SOTT Proměny Země – květen 2021: Extrémní počasí, planetární zvraty, ohnivé koule

Sott.net
Překlad/Titulky: NaSeveru.org
9.června 2021

 

Ceny potravin jsou i nadále na vzestupu důsledkem extrémního počasí po celém světě, což nadále prohlubuje problémy způsobené uvalením Covid-19 lockdownů.

Sníh a pro jaro rekordně nízké teploty dominovaly tomuto měsíci. USA, Kanadu, Čínu, Rusko a části Evropy zaskočilo neobvyklé počasí, které se hromadné sdělovací prostředky snažily bagatelizovat. Tohle počasí je vzdálené tomu, na jaké jsme byli zvyklí a nejspíš je znamením, že jsme na prahu nové doby ledové.

Extrémně přemnožené myši způsobily ohromné škody na úrodě a zemědělských strojích v Austrálii; postiženy byly zejména státy Nový Jižní Wales, Queensland a Victoria. Místní farmáři nadále ztrácejí plodiny a zrno, zatímco musejí vynakládat tisíce dolarů na likvidaci škůdců.

Škody na úrodě pokračují také ve východní Africe. Po třech letech sucha následovaných rekordními srážkami a povodněmi se oblast zmítá pod nálety kobylek, které požírají úrodu určenou k produkci potravin pro milióny lidí. Jeden čtvereční kilometr hejna kobylek je schopen zlikvidovat jídlo pro 35.000 lidí za jediný den. Vlády postižených zemí utrácejí miliardy dolarů, aby se vyhnuly větším ztrátám, ale situace nevypadá vůbec dobře.

Velké povodně způsobily v květnu značné problémy v mnoha dalších oblastech planety. Cyklón Yaas zasáhl pobřežní oblasti Indie a jižního Bangladéše silnými větry, vysokými srážkami, které způsobily rozsáhlé škody. Přes milión obyvatel muselo být evakuováno.

Cyklón navíc přišel do Indie v době, kdy se země potýká s nárůstem nových případů Covid-19, pravděpodobně v důsledku špatné infrastruktury, vysokého znečištění a masivních vakcinačních programů.

V jižní Americe došlo díky rekordním hladinám přítoků Amazonky k záplavám, které v Manausu zasáhly 450.000 obyvatel. Peru a Kolumbie také utrpěly velké škody a záplavy donutily k evakuaci tisíce osob.

Zatímco mnoho zemí na Blízkém východě se potýká s nebývalým množstvím srážek a záplavami, v Číně očekávají velice náročnou povodňovou sezónu, přičemž 71 řek je již nad hranicí stupně pohotovosti.

Není to pěkný obrázek, ale vše je součástí přírodních cyklů sluneční aktivity a dalších kosmických vlivů. Buďte bdělí, spolupracujte s ostatními a pokud je třeba, připravte se na možné komplikace.

To vše a spoustu dalšího najdete v souhrnu SOTT Prměny Země za měsíc květen 2021.

 

České titulky

Předchozí části videosouhrnů Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank