Nad jihozápadem Čech prolétl meteoroid, sto kilometrů zvládl za 11 sekund

iDnes.cz
21.června 2021

 

Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid. Těleso o přibližné váze pět kilogramů se během letu rozpadlo, informoval Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve středočeském Ondřejově. Úlomky meteoroidu se mohou nacházet především na Šumavě.

 

Nad Šumavou ve čtvrtek večer prolétl bolid. Zazářil a rozpadl se | video: Astonomický ústav Akademie věd ČR

 

Meteoroid vstoupil do zemské atmosféry ve čtvrtek krátce před 22:00 v oblasti kolem německého města Deggendorf. „Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 11,7 kilometru za sekundu a po dráze skloněné k zemskému povrchu necelých 25 stupňů pokračovalo v letu východojihovýchodním směrem a postupně zjasňovalo,“ uvedl Spurný.

Meteoroid překročil hranice nad šumavským Trojmezím a pak poblíž lipenské přehrady ve výšce 32 kilometrů pohasl. Celou svou dráhu o délce 111 kilometrů překonal za 11 sekund.

„Během průletu atmosférou se velká většina původní hmoty tohoto malého meteoroidu o velikosti přibližně míče na házenou spotřebovala. Přesto několik malých úlomků mohlo dopadnout na zemský povrch na poměrně velkém prostoru přibližně mezi Černou v Pošumaví a Rožmitálem na Šumavě.

Vzhledem k rozsáhlosti území, omezenému počtu malých úlomků a aktuálnímu vegetačnímu období systematické hledání meteoritů pozbývá smyslu. Bylo by tedy jen otázkou náhody a shody příznivých okolností, pokud by se nějaký meteorit z tohoto pádu někomu podařilo nalézt,“ uvedl Spurný.

Dráhu letu zaznamenalo několik kamer astronomického ústavu. Šlo například o stanice na šumavském Churáňově, v Kocelovicích na Strakonicku nebo v Kunžaku na Pelhřimovsku.

 

Komentář:

Již delší dobu neuběhne ani týden, aniž bychom neslyšeli o dalším asteroidu, nebo objektu blízkém Zemi, který byl objeven a zjistilo se, že se řítí do našeho sousedství Mléčné dráhy. Některé z nich jsou navíc detekovány teprve až poté, co kolem nás proletí. Opravdu to vypadá jen jako otázka času, než si jeden nebo více z nich najde cestu na Terru. I to byl nepochybně důvod, proč veřejný výzkum Zemi blízkých těles (NEO) byl před pár lety nejprve zrušen pro údajnou nepotřebnost, aby byl vzápětí znovu zahájen, ale již pod správou NASA, kde nepohodlné informace mohou zůstat pod pokličkou a do médií se dostanou pouze filtrované zprávy. Není přece nutné, aby se lidé dozvěděli, že jim může hrozit něco, s čím si jejich vlády vůbec neví rady. Mohlo by se totiž stát, že by obyvatelstvo přestalo své vládce poslouchat.

A nyní je jasné, že mnoho světových vlád to ví:

Související články:

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank