SOTT Proměny Země – červenec 2021: Extrémní počasí, planetární zvraty, ohnivé koule

Sott.net
Překlad/Titulky: NaSeveru.org
6.srpna 2021

 

Monzunová sezona v Číně je zatím plná katastrof s nevídanými rozsáhlými povodněmi, které si vybraly vysokou daň. Jihozápadní a centrální regiony v povodí řeky Jang-c’-ťiang zaznamenaly nejvydatnější dešťové srážky za posledních 1.000 let a příval vody stále pokračuje.

Deště v provincii Che-nan vyplavily 1.700 velkých farem a usmrtily více než milion zvířat. Početné malé farmy stále hrají důležitou roli v produkci masa. Povodně také způsobily silný výbuch ve slévárně hliníku v centrální oblasti Che-nanu.

Nejméně 14 cestujících přišlo o život ve městě Čeng-čou, když byla zaplavena souprava metra. V jedné z nejpostiženějších částí města bylo v metru uvězněno více než 500 lidí.

Na nejdelší čínské řece Jang-c’-ťiang a jejích přítocích vystoupala hladina na nebezpečnou úroveň po dnech vydatných dešťů, které si vyžádaly evakuaci tisíců lidí a pohotovostní akci, která neměla obdoby.

Velmi vážné protržení dvou přehrad poslalo 46 milionů krychlových metrů vody do oblasti Hulunbuir ve Vnitřním Mongolsku, kde došlo k rozsáhlým záplavám.

Čínské úřady si oddechly, když přehrada Tři soutěsky úspěšně zadržela silné záplavy, protože případný kolaps by měl na tuto oblast ještě katastrofičtější dopad.

Prudké záplavy způsobené historickými srážkami způsobily v celé západní Evropě zmatek, který si vyžádal životy 189 lidí. Desítky tisíc lidí se nemohly vrátit do svých domovů a zůstaly bez elektřiny a pitné vody. Města v údolích řek a na nízko položených pláních v Německu, Nizozemsku, Belgii, Francii a Rakousku byla těžce poškozena. Většina zasažených oblastí nezaznamenala takové množství srážek za posledních 100 let.

Sucho a extrémní vedra způsobily dva největší požáry na západě USA. Požáry spálily oblast velkou téměř jako rozloha New Yorku, Los Angeles a Chicaga dohromady.

Kalifornský požár Dixie spálil téměř 100.000 hektarů a zničil více než 60 domů. Rozsáhlé požáry si vyžádaly evakuaci více než 7.800 obyvatel.

V jižním Oregonu stále zuří Bootleg Fire, který od vypuknutí na začátku tohoto měsíce spálil zhruba 160.000 hektarů. Oheň zachvátil více než 400 domů.

Řečtí hasiči čelili nebezpečným a bezprecedentním podmínkám, když bojovali se 154 požáry v Aténách, přičemž jeden z nich ohrožoval národní park Parnitha – jeden z posledních zbývajících velkých lesů poblíž města. V Turecku mezitím zemřelo osm lidí při nejhorších požárech v zemi za poslední desetiletí, které zuřily podél jižního pobřeží.

Vysoké teploty a silný vítr rozdmýchávaly několik požárů v libanonském Akkaru, které pohltily věhlasné libanonské borové lesy. Plameny přinutily k evakuaci tisíce lidí.

A na jižní polokouli Brazílie, Argentina a Uruguay hlásily během této zimy vzácné sněhové bouře a překvapivě nízké teploty.

Zemětřesení o síle 8.2 stupně Richterovy škály tento měsíc zasáhlo Chignik na Aljašce. V USA to byly nejsilnější otřesy za poslední půlstoletí. Po zemětřesení bylo evakuováno několik aljašských pobřežních osad, ale kvůli odlehlosti místa a hloubce epicentra nebyly hlášeny žádné větší škody.

Všimli jste si, že stále více lidí, skotu, budov a stromů zasahuje blesk? Ve vyšších vrstvách atmosféry to začíná jiskřit. Mějte otevřené oči a připravte se na blížící se chaos!

To vše a spoustu dalšího najdete v souhrnu SOTT Proměny Země za měsíc červenec 2021.

 

České titulky

Předchozí části videosouhrnů Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank