Bouře Ida: přívalové záplavy napříč jihovýchodem USA zabily 45 lidí – nový srážkový rekord 8cm za hodinu v NYC, ničivá tornáda v New Jersey

BBC
Překlad: NaSeveru.org
2. září 2021

Titulní foto: © Jaymee Sire
Záběry na sociálních sítí ukazují záplavy v brooklynské oblasti Williamsburg

 

Komentář: Nový dešťový rekord padl jen DESET DNŮ po předchozím

Nejméně šest lidí zemřelo poté, co na severovýchod USA udeřily přívalové záplavy a tornáda.

Někteří lidé zůstali uvězněni ve sklepech zaplavených domovů, zatímco jedno tělo bylo vytaženo z vozidla, které odnesl proud vody.

Guvernéři New Yorku a New Jersey vyhlásili výjimečný stav a starosta New Yorku Bill de Blasio to označil za „historickou meteorologickou událost“.

V newyorském Central Parku napršelo za pouhou hodinu nejméně 8 cm srážek.

Americká Národní meteorologická služba vyhlásila povodňovou nouzovou situaci v New Yorku, Brooklynu a Queens. Také vydala varování před možných výyskytem tornád v oblastech států Massachusetts a Rhode Island.

 

 

Povodňová pohotovost, na rozdíl od varování, je vydávána v „mimořádně vzácných situacích, kdy dochází nebo brzy dojde k vážnému ohrožení lidských životů a katastrofickým škodám něhem přívalové povodně“, uvedla NWS.

Téměř všechny linky metra New York City byly uzavřeny a na městských silnicích byl kromě pohotovostních vozidel zastaven provoz. Mnoho letů a vlaků z New Yorku a New Jersey bylo zrušeno.

 

 

Starosta města New Jersey Passaic Hector Lora řekl americké televizi CNN, že tělo 70letého muže bylo vytaženo z vozidla zaplaveného během povodně.

Stanice NBC New York později uvedla, že v New Jersey zemřel další člověk a další čtyři zemřeli v New Yorku poté, co byli uvězněni ve svých sklepích.

Komentář: Mnohem větší počet lidí zemřel napříč jihovýchodem. AP uvádí:

„Zaskočené východní pobřeží USA se ve čtvrtek,potýká s rostoucím počtem obětí, vzedmutými řekami a škodami způsobenými tornády , když zbytky hurikánu Ida převálcovaly oblast s rekordními dešťovými srážkami, během kterých se ve svých domovech a autech utopilo více než 40 lidí.”

Záběry na sociálních sítích ukazovaly, jak se voda valí do stanic metra a domů, a jak zaplavuje silnice.

 

 

Obyvatel New Yorku George Bailey řekl BBC, že tak silné záplavy nečekal, protože nežije na pobřeží.

„Přímo uprostřed večeře slyším bublání a vidím jak voda vytéká z odtoku sprchy v naší koupelně,“ řekl. „Šel jsem zkontrolovat hlavní přívod vody v technické místnosti, a když jsem vešel zpět do obývacího pokoje, v místnosti už bylo téměř 30 cm vody. Bylo neuvěřitelné, jak rychle to přišlo.“

Extrémní počasí bylo způsobeno zbytky tropické bouře Ida, která počátkem tohoto týdne způsobila rozsáhlou devastaci v jižní Louisianě.

Komentář: Ze serveru Floodlist:

Zatímco části Louisiany jsou stále pod vodou po přívalové vlně a přívalových deštích hurikánu Ida, zbytky bouře se přesunuly na sever, kde vydatné srážky způsobily záplavy v částech Pensylvánie, New Yorku, New Jersey a Marylandu.

Ničivé záplavy zasáhly části jihozápadní Virginie během předchozích 24 hodin.

 Rekordní srážky

Východní oblast Národní meteorologické služby (NWS) hlásila 48hodinové úhrny srážek přesahující v několika oblastech 7 palců (177.8 mm). Coatsville, Pensylvánie zaznamenal 8.62 palců (218.95 mm) a Stockton v New Jersey 8.04 palců (204,22 mm). Většina deště spadla během 12 až 24 hodin na konci 1. září, uvedla Východní oblast NWS.

V New York City padl podruhé během několika týdnů srážkový rekord. Národní meteorologická služba (NWS) naměřila v newyorkském Central Parku 80mm srážek za hodinu, což výrazně překonalo 49.97mm, které napršely za jednu hodinu během tropické bouře Henri, což bylo tehdz rekordní množství.

bouře Ida
© NWS Eastern Region Srážky na severovýchodě USA po zbytcích hurikánu Ida od 30. srpna do 1. září 2021.

 

AKTUALIZACE 02/09/2021:

Několik tornád dosedlo v New Jersey, kde zničila rezidenční oblasti, zatímco zbytky hurikánu Ida udeřily na východní pobřeží, kde v New York City byla vůbec poprvé vyhlášena povodňová pohotovost během ohromného lijáku.

Tornáda byla ve středu večer pozorována na několika místech napříč státem New Jersey a na sociálních sítích kolovala dramatická videa zachycují obrovské trychtýře na zemi.

Další videa zachycující rozsáhlé škody na domech, stejně jako zaplavené ulice v Hobokenu, kolovala na internetu.

Mezitím záplavy pokračují:

Podívejte se na pravidelné měsíční videopřehledy o probíhajících proměnách Země, které dokumentují současný stav stupňujícího se chaosu  (nejen) na naší planetě za uplynulé roky.

 

SOTT archiv: Storm Ida: Flash-flooding across US Northeast kills 45 – New rainfall record of 8cms in 1 hour in NYC – Tornados ravage New Jersey

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank