SOTT Proměny Země – srpen 2021: Extrémní počasí, planetární zvraty, jasné bolidy

Sott.net
Překlad/Titulky: NaSeveru.org
2. září 2021

 

Zemětřesení o síle 7.2 stupně zasáhlo 14. srpna jihozápadní oblast Haiti, kde v krajích Grand’Anse, Nippes a Sud zničilo již tak narušenou infrastrukturu. Zničeno bylo asi 7.000 domů a téměř 5.000 budov bylo poškozeno, včetně nemocnic a škol.

Záchranné práce zpomalovaly poškozené silnice a mosty, a další snažení zastavily povodně způsobené tropickou bouří Grace. Poslední zprávy uvádějí více než 2.200 mrtvých a 12.200 zraněných.

Ida, pátý nejsilnější hurikán v historii USA, způsobila na pobřeží Louisiany zmatek a zanechala za sebou rozsáhlé škody ve velkých městech jako je New Orleans. Extrémní vítr a déšť, popadané stromy a záplavy poškodily základní infrastrukturu, milion domácností a podniky zůstaly bez elektřiny a více než 600.000 lidí bylo bez tekoucí vody. Hurikán způsobil celkovou škodu 50 miliard dolarů.

V Severní Koreji bylo poškozeno více než 1.100 domů, tisíce lidí byly evakuovány a hospodářství a silnice byly po dnech silných dešťů a záplav odplaveny. Úřady očekávají negativní dopad na dodávky potravin kvůli značným škodám na plodinách.

Napříč USA nyní hoří 91 požárů, které vedly k vyhlášení nouzových stavů a hromadných evakuací. V letošním roce propuklo napříč Spojenými státy 37.803 požárů, jejich plameny spálily více než 1.2 milionů hektarů. Ve stejném období během roku 2020 došlo k 32.059 požárům, které spálily celkem 850.000 hektarů. Stát Idaho má největší počet velkých požárů, v Oregonu zase byla spálena největší plocha: 224.000 hektarů během 11 požárů.

Extrémní teplo spalovalo státy Severní a Jižní Dakota, Minnesota, Iowa a Nebraska. Ve všech státech se vyskytují oblasti extrémního sucha. Zejména Severní Dakota a Minnesota se potýkají s téměř rekordním minimem vlhkosti půdy, což má dopad na úrodu.

Požár Caldor pokračoval v nebývalém růstu díky extrémně suchým podmínkám, které způsobují jihozápadní větry v severní Kalifornii. Bylo spáleno téměř 20.000 hektarů a desítky domů.

Více než 1.100 lidí bylo evakuováno po moři z turistického střediska Bodrum, aby unikli tureckým lesním požárům zuřícím podél pobřeží Středozemního moře. Požáry si v Řecku vyžádaly evakuaci čtyř vesnic. Požár v horském lese byl 30 kilometrů východně od Patrasu, třetího největšího řeckého města. Kvůli silnému větru se oheň hnal po svazích a ohrožoval přímořské vesnice.

Požáry také zpustošily lesy a vesnice v alžírské oblasti Kabyle a přikryly horskou oblast hustými oblaky kouře. Zemřelo nejméně 65 lidí, z toho 25 vojáků, kteří byli součástí záchranných akcí.

Většinu požárů po světě způsobily suché podmínky, silný vítr a vyšší počet úderů blesku, což je dost symbolické pro svět, který je obrazně v plamenech.

A na druhém teplotním extrému byly státy Colorado a Utah, které zasypal sníh krátce po několika nejteplejších měsících. Tento náhlý pokles na „zimní“ teploty v srpnu rozhodně není normální.

Chile, Bolívie, Peru, Argentina, Austrálie a Jižní Afrika také hlásily nezvykle nízké teploty a velké množství sněhu během zimy.

To vše a více v našem videopřehledu SOTT Proměny Země pro srpen 2021.

 

České titulky

Předchozí části videosouhrnů Proměny Země najdete v sekci SOTT Media.

 

Print Friendly, PDF & Email
Sdílejte

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank